Jelení parůžek Petstages

Proč psi žvýkají a co jim žvýkání přináší?

Žvýkání psy uklidňuje

  • při žvýkání se uvolňují endorfiny
  • něco ničit a trápit je pro psa antistresová zábava
  • žvýkáním pes uspokojuje svůj kořistnický pud, který patří u šelem k vůbec nejsilnějším
  • slinění a polykání slin, které pes při žvýkání produkuje, zlepšuje pocit nasycení

Žvýkání prospívá zubům

  • žvýkáním kvalitního předmětu si pes posiluje dásně
  • závěsný aparát zubů a ukotvení zubu v dásni
  • dochází k posilování čelistí a žvýkacích svalů
  • se správnou hračkou dochází i k masáži dásní, které jsou odolnější
  • při žvýkání se čistí plak ze zubů a oddálíte tvorbu zubního kamene

Žvýkání zlepšuje trávení

  • sliny obsahují enzymy, které podporují činnost trávicího traktu
  • jejich polykání spouští gastrokolický reflex
  • sliny čistí zuby od zbytků potravy
  • pes má spokojený pocit nasycení

Žvýkáním pes zlepšuje sebe

  • cvičí koordinaci a jemnou motoriku zubů
  • zlepšuje přesnost úchopu a skusu
  • procvičuje odhad síly stisku
  • tříbí si citlivost a pocit v hubě

Pes je díky žvýkání citlivější vůči uchopovaným věcem a předmětům, lépe ovládá svůj skus a díky tomu lépe spolupracuje.

Náš rebelský tip!

Věděli jste, že v ovládání čelistí se skrývá velké tajemství poslušnosti a sebeovládání? Pes, který ovládá své čelisti, ovládá i sebe. Tento poznatek máme díky Puller tréninku, do kterého nás zasvětil autor Pulleru Serg Shkot, který vymyslel nejen pomůcku, ale celý koncept trénování s Pullerem. Pes, který umí pustit v případě potřeby nebo správného signálu svou kořist, je naprosto spolehlivě ovladatelný, sebejistý a má kontrolu sám nad sebou. Takového psa chce mít každý a trénink s Pullerem tuto dovednost velmi dobře cvičí.

Vyzkoušejte svého psa

Pokud máte pocit, že váš pes poslouchá na slovo a ovládá své čelisti, udělejte si malý test. Popravdě i profesionální armádní a policejní kynologové byli překvapení.

Přetahujte se se psem, nechte ho, ať hračku dobře drží a je do boje zapálený. V tu chvíli mu dejte povel „Pusť!“, ale POZOR, nepřestávejte tahat a buďte v boji stále aktivní. Pustí se váš pes během přetahování nebo čeká, až se „kořist“ přestane hýbat a pak je teprve schopný pustit?

Žvýkací gentleman

Jaké jsou typy psích přežvýkavců a co pro ně vybrat

1. Gentlemani

neboli jemní okusovači nebo spíš olizovači, kteří si hračky jemně požvykují, víceméně olizují, prostě si jí spíš hýčkají.

  • Co pro ně vybrat

Žvýkací gentlemavi mohou mít téměř cokoliv. Většině hraček neublíží nebo za velmi dlouhou dobu. U nich je spíš otázka, aby je hračka bavila. Často dávají přednost plyšákům, mohou mít i gumové hračky podlouhlého tvaru, protože je nedrtí stoličkami. Z naší nabídky můžeme doporučit všemožné plyšákyOrbee-míčky jakéhokoliv tvaru i povahy, děrované míče JW, no prostě cokoliv. U nich budete spíš hledat hračku, která je bude skutečně bavit.

2. Uždibovači

jsou ti, co vykusují z hračky kousky, objeví každou skulinku a tu nahlodávají, drásají a hračku oždibují.

  • Co pro ně vybrat

Ti to mají s výběrem správné "žvýkačky" asi nejsložitější, protože ve své činnosti bývají úporní a tak dlouho hračku svými řezáky trápí, až jí někde načnou a tudy jí demolují. Pro ně doporučujeme tvrdé hračky typu syntetického parůžku nebo klacíku, my nabízíme super kvalitní značku Petstages (a od ní jen druhy vyráběné striktně v USA) nebo tvrdé opracované dřevěné hračky typu kávovníkového dřeva, z naší nabídky např. Ruffwood. Určitě se vyhněte nekvalitním plyšákům, pěnovým hračkám, ale většinou u nich neobstojí ani velmi tvrdé gumové hračky typu Kong nebo Bionic, které jsme dříve také dováželi. Z naší nabídky můžeme doporučit plyšáky Country Dog z ultrapevného plátna, Hozies z hasičské hadice, psí tenisáky, míče z kolekce Jolly nebo Komety.

Ruffwood

3. Stoličkoví drtiči

kteří vezmou všechno hned mezi stoličky a opřou se do toho. Pokud jim to nejde překousnout hned, stříhají to stoličkami jako nůžkami tak dlouho, až se materiálem prokrájí.

  • Co pro ně vybrat

U nich stačí vybrat pružný míč správné velikosti a máte vyhráno. Mnoho majitelů se divilo, když dali svému stoličkovému drtičovi správně velký Orbee-Tuff míček, že ho nechtěl ničit, ale spokojeně žvýkal, přehazoval si ho ze strany na stranu a byl spokojený. Nezapomenu na hlášku jednoho zákazníka, který nám přišel říct, že jeho psovi míček vydržel se slovy: "No bodejť byste na to neměli záruku, když voni to vůbec nechtěj ničit. To je teda pěknej fígl!“ Není to fígl, je to správně zvolená hračka pro správný typ žvýkače. Stoličkoví drtiči nesmí mít nic tenkého, co dostanou mezi stoličky a mohou postupně překrájet, tedy podlouhlé nebo ploché hračky z gumy, pryže, plyše, provazové hračky nebo hračky s lanem. Ideální je velký kulatý míč, který pruží, aby byl vhodný ke žvýkání nebo tvrdé hračky typu syntetického parůžku nebo klacíku, my nabízíme super kvalitní značku Petstages (a od ní jen druhy vyráběné striktně v USA) nebo tvrdé opracované dřevěné hračky typu kávovníkového dřeva, z naší nabídky např. Ruffwood. Vždy vybírejte spíš větší než menší.

4. Extrémní rváči

kteří do věcí koušou hlava nehlava, zkouší a kombinují všechny způsoby, s hračkou hází hlavou, rvou jí předními packami a jejich jediným cílem je to „zabít“. 

  • Co pro ně vybrat

Ti potřebují hračky nedobytné, jako jsou tvrdé plastové Jolly Egg, plnící Jolly míče nebo Comets Komety, za kterými se mohou honit, ale nemohou je kousat. Hru ale mějte pod dozorem, aby se pes neuhnal, často ve svém adrenalinovém nadšení nevědí, kdy přestat. Slvělé jsou i ostatní Jolly míče, které jsou sice měkké, ale natolik veliké a mají tak silnou stěnu, že i když je pes silně stiskne zuby, ihned se vrací do původní podoby. Vždy vybírejte dostatečně velký míč! Pro extrémní rváče jsou vhodné i žvýkací syntetické parůžky, klacíky, kávovníkové dřevo, které jsou ideální pro takové to domácí žvýkání. Otázkou je, jestli mají tolik trpělivosti, aby v leže žvýkali jednu věc.

5. Chameleoni

co mají na každý typ hračky jinou taktiku. Svého oblíbeného plyšáka si hýčkají, ale některou vykuchají raz dva a zatočí s ní jako extrémní rváč. Tvrdé míčky nebo míčky s výstupky vyždibují a tenké věci krájí stoličkami jako nožem. 

  • Co pro ně vybrat

U takových koumáků mějte pestrou hračkosbírku a počítejte s tím, že jí budete asi častěji doplňovat. Inspirujte se u extrémních rváčů, kterým doporučujeme to nejodolnější z naší nabídky. Pokud svému žvýkacímu chameleonovi přinesete novou hračku, nenechte ho s ní bez dozoru než zjistíte, jakou zvolí taktiku, abyste případně včas zasáhli a zabránili nehodě (hlavně spolknutí částí hračky).

zvykani_900_05.png

Jaké pamlsky jsou vhodné a které nedávat!

Co ke žvýkání rozhodně nedávat

  • Vařené kosti, kosti z pečené drůbeže, které se štěpí na ostré zlomky a mohou psovi poškodit jícen, pes je nestráví a při průchodu trávicím traktem mohou poranit střeva nebo konečník.
  • Syrové kosti ve velkém množství, které pak způsobují kostní trus a vedou k nepříjemné zácpě nebo krátké prstence morkové kosti, které se mohou navléknout na čelist.
  • Hračky z buvolí kůže, které prochází složitými chemickými úpravami a obsahují tedy zdraví škodlivé látky, ale jsou nebezpečné také tím, že po jejich rozžvýkání vytvoří slizký plátek, který psovi snadno sklouzne do krku a může mu ucpat trávicí trakt.
  • Některé sušené orgány z jatek, zde záleží na konkrétním výrobku, protože technologie se u jednotlivých výrobců může lišit, ať už jde o sušení horkým vzduchem, uzení nebo bělení. Vždy dávejte pozor na tvar, velikost a druh. Chrupavčité jako jsou uši, hrtany nebo půlené pacičky nebývají tak problematické jako tuhé válcovité druhy, jako jsou penisy, oháňky nebo menší kosti, které pes může spolknout v celku a dojít k jejich zaseknutí v jícnu.
  • Jelení nebo dančí shozené paroží, které je velmi tvrdé, z výživového hlediska téměř bezcenné a může způsobit zlomení zubu, na veterině takových případů pár bylo a pes s jinak zdravým chrupem kvůli žvýkání parohu přišel o rozlomenou stoličku psovi ... to nechceš! Co se týče paroží, doporučujeme pouze půlené nebo čtvrcené, u kterého je dostupná dřeň. Nejenže je pro psy dřeň vhodnější, ale ještě k tomu je bohatá na vitamíny a minerály.

Které pamlsky doporučujeme

  • Kolagenové tyčky, které se při žvýkání rozpadají a neobsahují chemické látky. Nevydrží sice tak dlouho, to závisí na zvolené velikosti. Je naprosto bezpečná a velmi prospěšná zdraví. My nabízíme Nothin to Hide z pravého kolagenu pro lidskou výrobu s tapiokou a příchutí kuře nebo hovězí.
  • Uzené pamlsky jako jsou vepřová či králičí ouška, střívka, hrtany a další chrupavčité typy těchto pamlsků, vybírejte kvalitní výrobce, my nabízíme vepřová ouška, chrupavky a pacičky Doggo, které voní jako z uzenářství (ne jako kafilerní odpad).
  • Himalájská tyčka, která je vyráběná z dlouho sušeného mléka. Tyčka je odolná a vydrží poměrně dlouho, některé psy naopak její nedobytnost odradí a tyčku odloží. Tady pozor na její křehkost, protože je sice tvrdá při okusování, ale lehce se rozštípne při nárazu a dělá velmi ostré hrany. To je důvod, proč její prodej ukončujeme.
  • Dentální tyčinky různého tvaru určené k čištění zubů jsou fajn, pozor však na jejich složení, jsou většinou bezpečné co se týká konzistence, ale mohou být problematické svým složení, často obsahují velké množství glycerínu, který je škodlivý, nebo škrobu a tím dodává psovi mnoho kalorií, pokud je dostává hodně často. My je až na výjimky, které mají jinou přidanou hodnotu, nenabízíme.

Žvýkací rebelské vychytávky

Dopřejte svým rebelům žvýkat správné věci

Každý zná svého psa nejlíp, vybírejte hračky ne podle toho, jak se vám líbí nebo co teď frčí či co vydrželo sousedovic Rexíkovi. Zamyslete se sami, někdy to bude pokus omyl, svým psům se věnujte, dopřejte jim hodně sportu, pozornosti a společně stráveného času a dopřejte jim žvýkat.

Orbee míček