Zpomalovací misky jsme začali dovážet od americké značky Outward Hound již v roce 2014. Tehdy to byl inovativní produkt nejen v našem sortimentu, ale i na českém trhu. Zpomalovací misky nás zaujaly nejen pro svůj originální vzhled, ale především pro svojí funkci. Od té doby jsme vyzkoušeli mnoho typů a tvarů zpomalovacích misek od různých výrobců, a proto s nimi máme velké zkušeností, o které bychom se s vámi rádi podělili v našem článku.

Co je zpomalovací miska

Jak již název napovídá, hlavní funkcí misky je zpomalit jedení. Misky jsou uvnitř vybaveny různými tvary prolisů. Některé mají záhyby a spirály, jiné mají vystupující tvary v různých velikostech a výškách nebo zpomalovací misky přizpůsobené pejskům s „placatým čumáčkem“, pro které jsou hluboké prolisy natolik složité, že by se z misky vůbec nenajedli.

Pro koho jsou zpomalovací misky určené

Hltači granulí

Nejčastěji doporučujeme zpomalovací misky pejskům, kteří baští granule tak rychle, že si ani neuvědomí, že právě spořádali svojí denní porci. Při rychlém jedení granulí spolykají zbytečně velké množství vzduchu a mohou trpět nadýmáním, vystavují se riziku torze žaludku, obzvláště pokud patří do skupiny rizikových plemen (velká plemena s hlubokým hrudníkem), nedostaví se u nich příjemný pocit nasycení a mají tendenci dál loudit. Navíc mohou při překotném „nasávání“ granule vdechnout, což může vést ke zdravotním komplikacím.

Nežravky

Paradoxně je pro některé pejsky obyčejné snědení krmiva z misky nezajímavé. Psi mají kořistnický pud a rádi se svojí potravou zabývají a užívají si pocit, že pro její získání musí něco udělat. Takovým pejskům pak zpomalovací miska neslouží sice ke zpomalení jedení, ale zatraktivní jim způsob, kterým potravu získávají.

Dlouhodobě hladovějící psi 

Zpomalovací misky si chválí také psí útulky, které přijmou do své péče pejsky, kteří strádali nedostatkem potravy a mají dlouhodobou tendenci hltat, protože jejich zkušenost jim radí, co sežereš, to ti nikdo nevezme. Rychlé pozření potravy do žaludku, který není na běžný objem zvyklý, vede k vyzvracení snědeného krmení, což způsobuje nežádoucí zdravotní komplikace. V podmínkách útulku či dočasné péče, kde může být velmi složité až neřešitelné, podávat malé porce několikrát denně pejskovi odděleně od ostatních svěřenců, je zpomalovací miska ideálním řešením.

Hltači ze smečky

Možná máte víc psů. Pejsci ve smečce mají často tendenci v obavě z konkurence své krmení zhltat. I pro ně je vhodné využít zpomalovací misky, abyste předešli možným zdravotním komplikacím, které hltání přináší.
 

V čem zpomalovací misky pomáhají

Prevence dilatace a torze žaludku

Tzv. syndrom dilatace a torze žaludku, o kterém píše MVDr. Lukáš Duchek v článku na našem blogu ZDE, je strašák majitelů velkých a obřích plemen psů, především těch s hlubokým hrudníkem. Kdo torzi u svého psa zažil, ví, že jde náhle vzniklý stav, který může mít fatální následky. Rozhodující pro záchranu života psa s dilatací či torzí je rychlost ošetření. Spouštěcím mechanismem bývá nejčastěji spolykané velké množství vzduchu při krmení, naopak pohyb psa po nakrmení nehraje pro vznik torze velkou roli. Pro prevenci je podstatné, aby pes nehltal a nepolykal tak s krmivem vzduch. Dalšími doporučeními je krmit psa z vyvýšeného místa, suché granule namáčet, pokud krmení nezpomalíte mechanicky pomocí zpomalovací misky, a také krmnou dávku rozdělit na více porcí, obvykle na ranní a večerní.

Získání pocitu nasycení

Psi, kteří hltají a svou porci žrádla snědí opravdu rychle, nemají dostatečnou dobu na to, aby si mozek uvědomil příjem potravy, a mají falešný pocit nenasycenosti. Pokud máte psa, který své krmení „vyluxuje“ z misky za pár vteřin a už kouká, co mu přidáte, je pro něj zpomalovací miska ideální. Pes, který baští pomalu a déle, má vetší pocit sytosti.

Odbourání loudění

Na to navazuje nešvar, který hltaví psi mají, a to je loudění, i když dostali správnou dávku krmiva. Je samozřejmě důležité, aby krmivo bylo kvalitní a krmná dávka byla přizpůsobená aktivitě a kondici psa. Velmi zatížený pes se do tabulek doporučené denní dávky asi nevejde a musíte mu v zátěži přidat, naopak kastrovaný gaučáček bude mít potřebu o něco nižší. Tady opět platí, že pes, který baští pomalu a déle, má vetší pocit sytosti a tolik neloudí. :-)

Uspokojení kořistnického pudu

Jednou z opomíjených věcí je, že psi i kočky jakožto šelmy, mají potřebu uspokojit svůj kořistnický pud. To vidíme při hře. Psi rádi aportují nebo se rádi přetahují, okusují různé žvýkací pamlsky, v horším případě si vezmou do parády vaše boty či roh gauče, kočky nadšeně loví peříčka či myšky nebo nabírají z misky sousta pacičkou a pak je teprve baští. Kořistnický pud je jasně spojen s lovením a tedy i příjmem potravy. Pro šelmy je přirozené, svojí potravu dobývat. Jednoduché získání krmiva z obyčejné misky může být proto nezajímavé. Vaše šelmy zpomalovací miska uspokojí paradoxně tedy i v případě, že je „obyčejné jedení nebaví“.  Zpestřete jim jejich krmení zábavou, kterou zpomalovací miska přináší.

Přirozené je žvýkat, ne vdechovat

Psi, kteří se chovají u misky jako vysavač, si koledují o vdechnutí granulí. Zpomalovací miska nutí psa každou vylovenou granuli poctivě sníst. Do zpomalovací misky nejde zabořit čumák a nabrat plnou hubu granulí a spolknout je najednou. To brání psům jíst bez žvýkání a riskovat vdechnutí granule.

Omezení nadýmání

Pokud krmíte psa kvalitními granulemi, které nejsou plné obilovin, sójových plnidel a dalších těžko stravitelných surovin, a přesto váš pes trpí nadýmáním, může být příčina v rychlém jedení, při kterém pes spolyká vzduch. Ten pak cestuje zažívacím traktem a projevuje se jako nepříjemné nadýmání. Takže pokud máte kvalitní krmivo a váš pes prdí, přejděte na zpomalovací misku. :-)

Co do zpomalovací misky servírovat a jak misku správně vybrat?

Granule

•    podávání granulí do zpomalovací misky je jasná záležitost
•    pro granule můžete vybírat jakýkoliv druh zpomalovací misky
•    výběr misky přizpůsobte spíš délce čenichu a jazyka svého psa a také jeho šikovnosti a ochoty dobývat potravu

B.A.R.F.

•    i psi krmení syrovou stravou mohou hltat a vystavovat se tak zdravotním rizikům
•    pokud podáváte B.A.R.F. ve větších kouscích, na tvaru prolisů příliš nezáleží
•    pro jemný B.A.R.F. vybírejte misku s oblými tvary prolisů, aby v záhybech nezůstávalo mnoho potravy 

Mokré krmení a vařená strava

•    do prolisů v misce můžete namačkat i mokrou stravu, jako jsou mleté konzervy, paštiky, masové kapsičky nebo vařenou stravu
•    pro mokrou měkkou stavu vybírejte zpomalovací misky s oblými prolisy, aby váš rebel mohl dobře potravu získat jazykem a nezůstalo příliš krmiva v záhybech
•    pokud dáváte např. kapsičky s vývarem či omáčkou, což se týká především koček a malých psů, vybírejte miskou vhodnou pro kočky a krátkolebá plemena, která má prolisy mírná a střed dna volný

Velikost psa a tvar čenichu

Pro výběr správné velikosti je třeba kromě typu krmiva zohlednit nejen velikost psa, ale hlavně délku jeho čenichu a jazyka. Psi vyjídají krmivo především vylizováním (vč. granulí, které také nabírají jazykem), proto pokud má váš pes krátký čenich (např. boxer, buldok, mops, francouzský buldoček apod.), potřebuje misku, kde jsou místa s nízkými prolisy nebo většími plochami volně přístupného dna.
 

Zpomalovací misky

Věříme, že si vaši rebelové rádi pochutnají na svém oblíbeném krmení ze zpomalovací misky a budou se cítit sytější a spokojenější, přestanou loudit, prdět a kuckat z vdechnutých kousků. No a majitelům velkých plemen se jistě uleví, že jejich mazlík baští pomalu a zaháníte tím bubáka zvaného torze! :-)

A pokud si nebudete vědět rady se správným výběrem, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás!

Za tým Rebel Dog, Daniela Duchková