Co je hlavním účelem pamlsků? No přece, aby chutnaly! Ne všechno, co našim pejskům chutná, je ale také zdravé. V našem článku se zaměříme na jednotlivé skupiny pamlsků a odměn pro psy, na jejich výhody a nevýhody a také na účel, ke kterému je doporučujeme, protože k rychlému odměňování při výcviku jistě zvolíme jiné pamlsky než na dlouhé domácí žvýkání.

Co očekáváme od pamlsků?

 • vysokou chutnost
 • zdravé složení
 • bezpečnost
 • soulad s dietním plánem
 • splnění účelu, kterým může být:
  • motivace při tréninku
  • odměna za správně provedený cvik
  • jen tak něco na přivítanou
  • pamlsky do pelechu pro dlouhé žvýkání
  • pamlsky na čištění zubů

Co dodává pamlskům chutnost

Chuť pamlskům dodává vysoký obsah masa, vysoký obsah tuku, což jsou ingredience, které v kvalitních pamlscích chceme vidět, nebo obsažená sůl, cukr, zvýrazňovače chuti a další chuťově závislé látky. Mnozí výrobci obilný nebo kukuřičný základ pamlsků dotují zvýrazňovači chuti, takže pamlsek splňuje požadavek chutnosti, ale co do zdraví může být velmi problematický.

Vybírejte pamlsky bez dochucovadel, na trhu je čistých pamlsků mnoho!

Jak vypadá zdravé složení

Pro zdravého psa je ideální, aby základem pamlsku bylo maso (jiný čistý živočišný produkt) nebo tuk (např. Ovčí tukové bonbóny), které psům z principu jejich metabolismu nijak neškodí. Pamlsky založené na obilovinách s obsahem lepku, kukuřičném škrobu apod. jsou z našeho pohledu velmi sporné. Tady je potřeba zvážit, zda byste pro svého psa našli podobný produkt s lepším složením. Není žádný důvod, aby pes dostával obilné sušenky, psí piškoty nebo škrobové tyčinky.

Žádné psí pamlsky by neměly obsahovat sůl (pokud není přirozeně obsažená v surovině, např. mořské ryby, mořské plody), cukr, umělá barviva, ochucovadla nebo vyšší procento glycerinu. Ten je obsažen především v tzv. sušených masíčkách, které ale nejsou jen usušené, protože by byly tvrdé, ale jsou naložené v glycerinu, aby měly měkkou a ohebnou konzistenci. Takovým „sušeným masíčkům“ se raději vyhněte.

Co je glycerin a proč ho my rebelové nemáme rádi!

„Glycerin nebo také glycerol je označován jako E422. Je to vodu pohlcující a vázající viskózní kapalina s jemnou sladkou chutí. Je slabě jedovatý, v nižších dávkách způsobuje bolesti hlavy či zvracení, ve vyšších dávkách může způsobit poškození jater. Nejnižší toxická dávka čistého glycerinu podaná ústně je u člověka 1,5g/kg hmotnosti, pro psa o hmotnosti 10kg je tedy nejnižší toxická dávka glycerinu 15g. Pokud má 100g pamlsek obsah glycerinu 8%, je v tomto pamlsku 8g glycerinu. Pro 5kg psa toto balení pamlsků obsahuje toxickou dávku glycerinu. POZOR, některé výrobky z televizních reklam obsahují i více než 30% glycerinu. U pamlsků Woolf, které nabízíme, je obsah glycerínu 0,5% - 2%, což je při balení 100g obsah glycerinu 0,5g - 2g. Váš pes by musel mít 1kg váhy a sníst celé balení najednou, aby ho ohrozilo na zdraví. U velmi malých psů tedy pozor na množství glycerinových pamlsků, i když mají nízký obsah.“

Jaký pamlsek je pro mého psa bezpečný?

Vyberte správnou velikost pamlsku

Velikost porovnávejte vůči velikosti tlamičky svého psa. Velmi malé pamlsky mohou velkým psům snadno zaskočit, menší tuhé pamlsky mohou chtít někteří psi spolknout v kuse. Z veteriny známe mnoho případů, kdy se operoval malý nebo střední pes s jícnem ucpaným sušeným penisem nebo buvolí kostičkou. Takové pamlsky my vůbec nenabízíme!

Zvolte správný typ pamlsku 

Tady záleží hlavně na temperamentu psa a jeho přístupu k mlsání. Některý pes si „nacpe do huby cokoliv“, aby mu to někdo nesnědl, jiný si hraje s kůžičkou několik dní. Pokud znáte svého psa, a vy ho znáte nejlépe, vybírejte pamlsky, které budou vyhovovat jeho přístupu. Pro temperamentní psy volte buď velmi velké a velmi odolné pamlsky nebo naopak něco křehkého či měkkého, aby to pes snadno rozkousal a nepolykal velký tvrdý kus najednou.

Obsah nebezpečných látek a kalorie

Pokud nechcete svému pejskovi odměnou zároveň škodit, hledejte pamlsky bez konzervantů, solí, dochucovadel, barviv a glycerínu. U psů, kteří nemají mnoho pohybové aktivity, je potřeba brát ohled na množství kalorií, které pamlsky během dne přijmou. Čím menší pes, tím důležitější je příjem sledovat. Nejhorší jsou prázdné kalorie přijaté z obilných pamlsků, jako jsou např. psí piškoty (i když nejsou slazené!). 

Zde si dovolíme jeden do očí bijící příklad: 

Když pražský krysařík o váze 2kg dostane 5 piškotů denně, je to stejné, jakoby jich člověk o váze 80kg snědl 200!!! Zkuste sníst 200 piškotů denně a nepřibrat???

Trvanlivost

Jistě jste rádi, když dlouho pamlsky vydrží i po otevření balení a nemusíte je uchovávat za zvláštních podmínek. S tím se asi nejvíce potýkají barfaři, kteří pro odměňování upřednostňují syrové maso. Pro ně máme skvělé řešení, a to nahradit syrové maso za maso sušené mrazem, které je i trvanlivé a splňuje všechny barf kvality. U většího počtu kusů v balení doporučujeme vybírat pamlsky v znovu uzavíratelných obalech.

Nenarušujte pamlsky svůj dietní plán

Máte alergika?

Pro alergické psy na určité druhy bílkovin vybírejte pamlsky s jasným složením. Pokud výrobce uvádí „maso a výrobky živočišného původu* (*z toho 4% drůbeže)“, nikdy nevíte, které bílkoviny v pamlsku jsou. Ideální jsou monoproteinové pamlsky z čistého masa. V naší nabídce Raw Raw mrazem sušených pamlsků je pouze čisté maso, některé druhy jsou vhodné právě pro alergiky, jako třeba králík, pštrosí, koňskékachní maso nebo rybí druhy. 

Je váš pes na veterinární dietě?

K veterinární dietě je potřeba vybírat pamlsky dle typu onemocnění. Poraďte se se svým veterinářem, které suroviny vašeho pejska zatěžují, a které má naopak povolené. Podle toho pak vybírejte správné pamlsky.

Barfujete?

Mrazem sušené maso je ideální volbou. Lyofilizované potraviny jsou považované za syrovou stravu, protože sušení mrazem nenarušuje kvalitu suroviny a zachovává jí v přírodním stavu. Procesem dojde pouze k sublimaci vody. Freeze dried pamlsky jsou odolné teplu, nemusí se uchovávat v lednici ani po otevření, jsou citlivé pouze na vlhkost.

Fandíte bezobilné stravě?

Pokud krmíte bezobilnými granulemi a investujete do nich spoustu peněz, pak je nesmyslné kazit dietní plán psovi psími piškotkami, sušenkami z ovesných vloček nebo celozrnnými krekry. Pokud pečete domácí sušenky, udělejte základ z masové konzervy a jako pojivo přidejte raději vajíčko a rýžovou mouku. Rýže je sice taky obilovina, ale neobsahuje lepek, který dělá povlak na stěně tenkého střeva psa a brání ve vstřebávání živin.

Jak vybírat pamlsky podle účelu

Tréninkovky a rychlá odměna

Pro rychlé odměňování při výcviku volte malou velikost měkkých pamlsků. Dávejte pozor při podávání, aby nedošlo k nebezpečí vdechnutí. Měkké a poloměkké druhy jsou ideální, protože při rozkousnutí nevznikají v tlamičce psa drobky, které by mohl vdechnout. V této kategorii pamlsků máme v nabídce WOW Superfood měkké kostky. Tuto kategorii pamlsků se chystáme v blízké době doplnit skvělými Raw Raw tréninkovkami, těšte se!

Běžná odměna na přivítanou, po tréninku nebo jen tak pro psí voči

Tady je mnoho možností, jak odměnit svého psa skutečnou kvalitou. Za nás doporučujeme Raw Raw mrazem sušené maso, masové kuličky Rogy, pamlsky z řady Woolf apod. 

Žvýkací pamlsky

Pro dlouhé žvýkání volte raději velké kusy odolné konzistence jako jsou sušené kůže, ouška, kolagenové tyčky Nothin’ to Hide, Himalájské tyčky nebo půlené paroží. Pamlsky typu „kosti z buvolí kůže“, tvrdé jateční odpadky nebo celé rohy jsou za nás absolutně nevhodné a zařadili jsme je do nežádoucích druhů pamlsků. O nich se dozvíte níže.

Pamlsky na čištění zubů

Jistě znáte reklamy dentální tyčinky a psy s lidskými zuby zubícími se z obrazovky. Smutné je, že většinou jde o výrobky založené na obilovinách, škrobu, grycerínu (bývá uveden i jako 2. složka v pořadí), celulóze, želatině apod. !!!Obilí, škrob a glycerín zuby nevyčistí!!! Na čištění zubů doporučujeme pamlsky s abrazivním povrchem, ty, se kterými se pes dlouho zabývá. Výborně také fungují kousací hračky, jako je kávovníkové dřevo nebo hračky tvaru parůžku či klacíku speciálně navržené pro čištění zubů. Mezi kvalitní a bezpečné žvýkací pamlsky patří kolagenové tyčky a plátky Nothin' to Hide.

Které pamlsky úplně vyřadit

Buvolí kůže, kosti, botičky

Jejich výroba prochází mnoha chemickými procesy (průmyslový koželužný proces) zpracování. Hovězí kůže se konzervuje pro převoz z jatek do výroby, kde dojde k chemickému odstranění srsti, masa a dalšímu čištění. Pak je kůže chemicky odbarvená  a ošetřená proti zápachu. Nakonec se průmyslovým lepidlem spojuje do požadovaného tvaru a obarvuje a dochucuje do finálního výrobku. Navíc je tato chemicky ošetřená buvolí kůže po rozžvýkání slizká lehce sklouzne a uvázne v jícnu psa.

My místo buvolí kůže nabízíme kolagenové tyčky a plátky.

Celé rohy a parohy

V nabídkách těchto produktů můžete číst, že obsahují vysoké množství minerálních látek, pomáhají zabraňovat vzniku zubního kamene a čistí zuby. To je sice pravda, ale v celém stavu se pes z povrchu rohu k minerálním látkám nedostane. Místo čištění zubů dochází z důvodu velmi tvrdého materiálu často k poranění dutiny ústní a poškození zubů (jejich rozlomení nebo uštípnutí). Také riziko vklouznutí hladkého rohu do jícnu a dušení psa nebo vzpříčení v tlamičce je častým problémem. My rohy považujeme za dobrý pamlsek, ale musí být řezaný tak, aby se pes dostal k vnitřku parohu, kde jsou minerály a konzistence dřeně není hladká a nebezpečná jako povrch rohu či parohu.

Půlené a čtvrcené paroží najdete v naší nabídce od značky Rogy.

Sušený jateční odpad

Sušené uzené oháňky, penisy, pařátky, zobáky a podobné psí mňamky nám nahánějí hrůzu. Nejen že většinou šíleně zapáchají, ale jejich technologie výroby přináší velká zdravotní rizika jako je možný obsah plísní, obsah škodlivin z procesu uzení nebo bělení. Riziko jejich polknutí a uváznutí v krku je také vysoké. Naše veterina už mnohokrát musela operovat psa se sušeným penisem zaseklým v jícnu. Z nabídky sušených a uzených žvýkacích pamlsků vybírejte pouze chrupavčité orgány (uši, rypáčky, tracheu, střívka, kůži).

Jsou ovšem výrobci, kteří nabízejí kvalitně zpracovaná ouška různých zvířat, půlené vepřové pacičky, lopatky sušené vzduchem. Nabídka Doggo vepřových pamlsků pochází z uzenářské výroby, kde se při bourání vepřového masa odkrojí syrové části, které se suší vzduchem z udírny, nejsou tedy uzené, ale voní tak! Do naší nabídky brzy zařadíme Raw Raw natural kůže a ouška ze zvěřiny a z farmářské hovězí výroby.
 

Na závěr pár zásad odměňování

 • vybírejte kvalitní pamlsky s dobrým složením (jasně uvedenými surovinami)
 • odměňujte bezpečně, berte v úvahu velikost psa a jeho přístup k mlsání
 • dávejte pozor na množství přijatých kalorií (ev. zmenšete krmnou dávku)
 • vyhýbejte se glycerinu a složení s dochucovadly 
 • zvažte sušenky z mouky, škrobu a obilí (ovesných vloček) s nízkým nebo žádným obsahem masa
 • nenarušujte dietní plán nevhodnými pamlsky
 • vyhněte se buvolí kůži, celým rohům a parohům, tvrdým sušeným jatečním odpadkům

Opravdu zdravé pamlsky