Tentokrát se podíváme na zoubek psím lumpárnám. Snad každý pes někdy provedl něco, za co byste ho nepochválili. Určitě už se vám stalo, že jste se vrátili domů z práce a našli svého psa, jak nevině kouká z rozkousaného pelechu, vytahal odpadkový koš po celém bytě, zničil nábytek, na který jste dlouho šetřili, okousal vaše nové lodičky nebo alespoň rozcupoval roli toaletního papíru.

Výběr vhodného plemene

Jak na to, aby pes neprováděl lumpárny?

Na začátku by bylo dobré poznamenat, že chování psa se odvíjí od výběru plemene. Už v tomto kroku můžete zabránit mnoha nežádoucím projevům chování svého psa. Psi byli šlechtěni proto, abychom v jejich povaze ukotvili dovednosti, které jsme chtěli využít pro práci. Pokud nemáte pro specificky šlechtěné plemeno správné využití, můžete očekávat, že své vlohy využije po svém. Přizpůsobte výběr plemene svému temperamentu, způsobu života a zájmům. Pes se vám sice rád přizpůsobí, ale může to být pro něho i pro vás zbytečně složité.

Většina projevů nežádoucího chování pramení z nedostatku fyzické nebo psychické aktivity. Určitě to znáte, i když psa vezmete na dlouhou procházku nebo si s ním zaběháte, doma si chvilku odpočine a už zase vymýšlí, čím by se zabavil. Pokud se unavil pouze po fyzické stránce a při aktivitě nemusel „přemýšlet“, brzy se mu jeho energie vrátí a vyžaduje další aktivitu. Důvodem je nedostatečné zaměstnání psa po psychické stránce. Potřeba psychické únavy je individuální, jsou plemena, která mají hlavičku stále na plné obrátky a potřebují jí unavit.

Jak zabavit hyperaktivní pejsky venku?

Pro takové experty je ideální spojit pohybovou aktivitu s přemýšlením. My milujeme práci s Pullerem. Pes se u takového tréninku nejen vyběhá, ale musí se soustředit a přemýšlet o vašem pohybu, vyměřovat vzdálenost, koordinovat pohyb, střídat Pullery a ovládat své čelisti, což je pro něj psychicky náročné. Proto si majitelé, kteří trénují s Pullerem chválí, že je jejich pes po tréninku opravdu spokojeně utahaný. Navíc je Puller vhodný pro plemena všech velikostí i pro všechny věkové skupiny. Na stránce www.puller.cz se dozvíte vše potřebné.

Podobně funguje třeba práce při agility, nácviku poslušnosti, při pracování na stopě a další sportovní nebo kynologické aktivity, které vyžadují plnou pozornost psa. Samozřejmě, využití plemene pro jeho práci je ideální, ať jde o lovecký, služební či jiný účel.

Co dělat doma?

Pokud vám není dobře, jste nemocní, venku je opravdu hrozné počasí, nebo je váš pes po nějakém zákroku či má omezený pohyb z jakéhokoliv důvodu, prostě když se nedostanete ven, abyste psa správně unavili, je třeba najít nějaký způsob, jak ho zabavit doma. Pokud má pes dostatek psychických podnětů a zabaví svou mysl, i potřeba fyzické aktivity se sníží. Logicky, pokud má pes co na práci, nebude mít potřebu tolik „lítat“. Protože jak jsme si už řekli prve, i „vylítaný“ pes může vyžadovat pozornost a vymýšlet neplechu.

K přemýšlení a dosažení mentálního uspokojení a únavy nejlépe slouží psí hlavolamy. Je jich několik druhů a vyžadují různou úroveň psích dovedností.

Koule, míče a spol.

Mezi nejjednodušší patří jednoduché hračky s otvory, které se naplní pamlsky. My nabízíme několik typů takových hraček pro různé formy zábavy a také pro různé typy psů. Mezi nejoblíbenější patří pevné pamlskové hračky na kutálení a převracení, jako je pamlsková koule TUMBLE, hračka se zesíleným dnem PYRAMID nebo disk TREAT MAZE. Mezi měkké míče z naší nabídky, které mají vychytané schovávačky na pamlsky, patří hračky Orbee-Tuff GURU a Orbee-Tuff SNOOP.

Tyto hračky naplníte pamlsky, částí krmné dávky granulí nebo jinými vhodnými dobrotami, např. RAW RAW pamlsky a nabídnete je pejskovi ke hraní. Pejsek cítí uvnitř hračky dobrotu a chce se k ní dostat. Jakmile pochopí, na jakém principu z hračky pamlsky získá, hru si velmi oblíbí a zabaví se. Především zpočátku, když se pes učí pochopit princip dobývání pamlsků, by měl být pod dozorem, aby hračku nezačal demolovat zuby. Dejte psovi čas a ukažte mu, jak pamlsky či granulky z hračky vypadávají. On to pak bude zkoušet a lekce trpělivosti a soustředění na výsledek odměněný vypadlou odměnou ho mentálně naprosto uspokojí. 
 

Deskové hlavolamy 

Hlavolamy ve formě stolní hry jsou určené pro společnou zábavu. Mají složitější prvky, do kterých schováte pamlsky či jinou odměnu. Některé mají jen záklopky a jsou vhodné pro začátečníky, štěňátka a další malé mazlíky, jako např. pamlskový hlavolam SMART a SMART composite, jiné jsou mnohem rafinovanější a pejsek musí nejprve uvolnit jeden prvek, aby se dostal k dalšímu, který skrývá pamlsek. Mezi nejoblíbenější patří otáčecí TORNADO, hlavolam BRICK, který má tři typy schovávaček a složitější WORKER a HIDE n' SLIDE. Tyto hry mají několik úrovní náročnosti. Hra spočívá v tom, že sdílíte společný čas se svým psem. Nejen že to posiluje vaše vzájemné pouto a máte další společný zážitek, ale učíte psa trpělivosti, koncentraci a sebekontrole, koordinaci a jemné motorice. U pejsků také podpoříte jejich sebedůvěru, samostatné rozhodování a důvěru ve vás, což je skvělé využít např. u adoptovaných jedinců. Pejsek pozoruje, jak hlavolam plníte, pak mu dovolíte pamlsky hledat. Ukazujete mu jak na to, povzbuzujete ho a chválíte. Když pes přijde na to, jak pamlsky získat, obvykle vyžaduje znovu naplnění hlavolamu a vaše zábava může pokračovat.

Hersenwerk pro psy

Čichací koberečky a Hersenwerk

Na podobném principu schovávání dobrot fungují i čichací dečky nebo Hersenwerk. Čichací dečky jsou látkové koberečky, které mají různé druhy úkrytů a jsou založené na práci s čichem. Takový kobereček můžete vyrobit i sami ze zbytků různých látek, fantazii se zde meze nekladou. Zde najdete návod, jak čichací kobereček vyrobit. Hersenwerk jsou hlavolamy, které svému pejskovi vyrobíte doma sami z běžných předmětů, např. z obalů na vajíčka, lavoru a brček, šatních ramínek apod. Více informací o Hersenwerk najdete tady: www.hersenwerkpropsy.cz Oba tyto druhy zábavy rozvíjí pejska podobně jako deskové hlavolamy, můžete je vytvořit doma a svému pejskovi tak připravit pokaždé trochu jinou zábavu. 

Pamlskové hračky

A když jste pryč?

Jasně že nejvíc lumpáren se stane, když nejste doma. Pokud máte akčního psa a chodíte na dvanáctky, pak se není moc čemu divit. Jak jsme si říkali na začátku, vyberte si plemeno, které má povahu vhodnou k vašemu stylu života. Pokud si nemůžete pracovní dobu přizpůsobit, nemáte partnera ani kámošku, prostě někoho, kdo by vám s venčením a vyřáděním psa pomohl, před prací se mu věnujte cíleným způsobem. 

Ranní trénink

Vezměte pejska nejen na procházku, ale dejte si ráno krátký intenzivní trénink. Za nás je ideální Puller, protože psa intenzivně potrénujete fyzicky i psychicky a během 15 – 20min máte spokojeného a příjemně a zdravě unaveného psa, který zapomene na lumpárny. 

Snídaně v hlavolamu

Doma pak dejte pejskovi „snídani“ do pamlskové koule nebo pyramidy, aby se zabavil, dostal svou část denní porce a uspokojil svůj kořistnický pud. Vy si zatím můžete nalíčit nebo dát v klidu ranní kávu. 

Něco na domácí žvýkání

Před ochodem do práce dejte pejskovi do pelechu odolnou a bezpečnou věc na žvýkání. Nám se osvědčila Himalájská tyčka, pamlsek inspirovaný tradiční himalájskou recepturou. Tyčka je zcela přírodní, je vyrobena sušením belgického mléka po dobu 3 měsíců. Je velmi pevná a vydrží i několik dnů až týdnů žvýkání. To závisí na intenzitě, s jakou pes na tyčce pracuje.

Z hraček, které může váš rebel žvýkat celý den, jsou to Orbee-Tuff míčky, které máme prověřené mnoha lety zkušeností a mnoha plemeny. Vybírejte čistě kulaté tvary, které jsou jednolité, a vyberte především správnou velikost. Pes by neměl dostat míček mezi stoličky, měl by jej žvýkat v přední části čelisti. Míčky Orbee-Tuff jsou nejen odolné, neobrušují sklovinu a jsou pružné, ale jsou zcela netoxické, takže je psi mohou žvýkat hodiny.

Na domácí žvýkání

Co říci na závěr

Takže, pokud chcete žít se svým pejskem v souladu a vyvarovat se jeho demoličním tendencím, zabavte ho nejen fyzickou námahou, ale i přemýšlením. Najděte si společnou zábavu, která vás bude bavit oba a věnujte se mu ve svém volném čase co nejvíce. Ideální je pravidelné společné sportování, u kterého pes musí i přemýšlet. Zajděte na semináře nebo kurzy, které se věnují výchově psa, abyste lépe pochopili právě toho svého a dokázali mu dopřát aktivity, které uspokojí jeho vlohy a díky kterým bude pes vyrovnaný, bude se cítit využitý a bude vám dělat radost.