Pro lidi možná skvělá zábava, pro psy strašidelný zážitek. Silvestrovské oslavy jsou doprovázeny hlukem, odpalováním rachejtlí a ohňostrojů. Mnoho lidí si své půlnoční představení testuje již odpoledne, někdo nakoupí tolik zábavné pyrotechniky, že střílí až do dvou do rána. Někteří psi snáší rány dobře, ale většina se velmi bojí. Připravte se včas a zmírněte nepříjemné následky na minimum. 

Psí uši jsou mnohonásobně citlivější než ty lidské, takže vnímají rány daleko silněji. Petardy a ohňostroje mohou psa vyděsit a způsobit u něj zcela nepředvídatelné chování vycházející z velkého stresu a paniky, kterou u něj vyvolávají. Jeden takový zážitek může psa poznamenat na celý život.

Silvestr

Na co si dát pozor

VENKU

Časté jsou případy, kdy se pes v šoku vyvlékne z obojku a uteče. Většinou se psi nesnaží jen schovat do nejbližšího křoví, ale vezmou „nohy na ramena“ a běží, co jim síly stačí neznámo kam ve víře, že před boucháním ohňostroje utečou. Jednak se obvykle ztratí, ale hlavně se při svém úprku velmi snadno poraní nebo vběhnou pod auto.

DOMA

Pes citlivý na hluk se cítí v nebezpečí i doma. Snaží se někam schovat, leze na neobvyklá místa a může na sebe něco shodit, začít v panice kousat nábytek či jiné předměty. Víme o utržených klikách od dveří a vytržených futrech, když se pes chtěl dostat z místnosti, rozkousaném záchodovém prkénku, utržené sprše a zdemolovaných úklidových prostředcích, když ho majitelé v dobré víře zavřeli do koupelny nebo převržené lednici, když se za ní chtěl pes schovat. 

Silvestr na chalupě

Jak tomu předejít

TOP RADA

Úplně nejlepší je odjet na Silvestra z města. Vydejte se psem na hory, jeďte na chalupu, kde je málo lidí, prostě co nejdál od civilizace.

VENKU

Dopoledne, dokud je venku relativně klid, vezměte pejska na dlouhou procházku, aby se hodně unavil. Nepouštějte ho z vodítka. Ideálně venčete na postroji, aby se při náhodné střelbě rachejtlí nevyvléknul z obojku. Odpoledne a večer venčete jen krátce, kolem půlnoci nevenčete vůbec. Pejsek by měl být čipovaný a zaregistrovaný, pro případ útěku, přesto doporučujeme k psí známce ještě přidat telefonní číslo nebo psa vybavit chytrou ID známkou s QR tagem (zaregistrovaným), kdyby se náhodou zaběhnul, aby vás bylo při nálezu snadné rychle kontaktovat a vyhnuli jste se převozu psa do útulku.

DOMA

V žádném případě nenechávejte psa, který se bojí petard, na Silvestra doma samotného. Nechte ho ve své přítomnosti a mějte ho především v době ohňostrojů pod dozorem. Určitě psa nezavírejte samotného do místnosti. Pokud je pro vás složité psa hlídat při tom všem vaření, jídle a skleničkách na stole, dejte psa do ohrádky nebo kennelky, která bude umístěna v místnosti, kde se pohybujete. Ideální je, když je na ní pes zvyklý a vnímá jí jako své zázemí.

Pokud pes začne jevit známky stresu, snažte se odvést jeho pozornost. Můžete využít např. pamlskové hlavolamy, Hersenwerk, čmuchací dečky nebo jinou domácí zábavu, kterou má pes rád a pomůže mu zaměstnat jeho pozornost a snížit stres. 

Po celou dobu pouštění ohňostrojů buďte na psa vlídní, i když je to s ním k nevydržení, hlaďte ho, mluvte na něj, vezměte ho do náruče, na klín. Zavřete okna, bay nebyl slyšet hluk z venku. Můžete pustit hudbu, která pronikající hluk překryje. Tu nejhorší čtvrt hodinu po půlnoci se obrňte trpělivostí a ukažte svému psovi, že se na vás může spolehnout a jste jeho oporou, když se moc bojí. Buďte s ním nejlépe v místnosti, kam hluk nejméně proniká.

NEMOCNÝ PES

Pokud máte doma pejska, který Silvestr špatně snáší a navíc trpí epilepsií, je to kardiak nebo má jiné onemocnění, které reaguje na stres, poraďte se s jeho ošetřujícím lékařem, jak se na silvestrovský stres připravit, zda upravit léčbu, zajistěte si domů léky pro případ záchvatu apod.

Prevence

NAŠE VOLBA = Antistresový obleček ZenDog

Výbornou a zcela bezpečnou pomůckou pro zvládnutí strachu je antistresový obleček ZenDog. Je to pružná vestička, kterou psovi správným způsobem obléknete a ve většině případů ihned vidíte efekt zklidnění (není napuštěna žádným tlumícím prostředkem). Principem účinku je jemný konstantní tlak na psí hrudník, který vyvolává pocit bezpečí a výrazně uklidňuje nervový systém psa. Podobného principu je využíváno u metodiky výchovy zvířat TTouch®, u lidí s autismem, u dětí s některými poruchami chování i pro zklidnění novorozenců. Takže je to opravdu bezpečný způsob, jak zvládnout se psem Silvestra. Antistresový obleček má široké využití v mnoha dalších případech stresového chování, ať už je způsobeno strachem (z bouřky, cestování, střelby) nebo jde o reaktivní chování, hyperaktivitu, destruktivní nebo sebedestruktivní chování, neopodstatněné vytrvalé štěkání a je velmi účinný také u epileptiků. 

PŘÍRODNÍ METODY

Existuje mnoho přírodních způsobů, jak u zvířat snížit stres z petard. Jsou to např. homeopatika, Bachova krizová esence, aromaterapeutické kapky nebo feromonové přípravky. Aby byl jejich účinek dobrý, podávají se již několik dní předem. Jejich efekt je různý, ideální je poradit se s odborníkem na konkrétní terapii nebo jinými majiteli na jejich zkušenosti, ale co funguje jednomu psovi, nemusí mít stejný účinek na jiného.

KONOPNÉ PRODUKTY

Zmírnit úzkost můžete i krmivy a pamlsky s obsahem léčebného konopí, které neobsahuje THC, ale blahodárně působí na psychiku. V naší nabídce najdete Bio konzervy Dog's Love Canna pro psy s léčebným konopím, které pozitivně působí na neklidné nebo úzkostné psy a zároveň působí léčebně (zmírňuje bolesti a záněty). Stejný výrobce nabízí unikátní bylinnou směs Dog's Love Canna Super Calm s léčebným konopím. Její využití je opravdu ohromné. Bylinky můžete přidat do krmení, promíchat s paštikou a dát do lízací podložky, přidat do směsi na domácí psí sušenky nebo z nich uvařit čaj, který dáte pejskovi pít. Tato bylinná směs obsahuje také Kozlík lékařský a má celkově velmi pozitivní vliv na psychickou pohodu.

Pamlsky značky True Leaf nabízíme ve variantě pro psy i pro kočky. V nabídce najdete pamlsky přímo na zklidnění pro kočičky True Hemp Cat Calming pamlsky a pro pejsky si ze zklidňujících můžete vybrat True Hemp Dog Calming pamlsky nebo Calming dentální tyčinky.

LÉČIVA

Asi vás napadá, že by bylo nejsnazší dát prostě psovi nějaká sedativa. V žádném případě neexperimentujte s vlastními přípravky na psychiku nebo s léky na spaní. Lidské léky na psy účinkují úplně jinak a u svého psa můžete vyvolat paradoxní reakci nebo ho ohrozit na životě. Bohužel i účinky sedativ určených pro psy vedou pouze k utlumení psa, tedy ke snížení pohybových schopností, ale nijak nesnižují strach ani vnímání hluku. Výsledkem tedy bývá motající se, vyděšený a dezorientovaný pes, který neví, co se děje. O to víc je nebezpečný sobě i okolí. Právě z těchto důvodů podávání sedativ na Silvestra obecně nedoporučují ani naši veterináři z Veterinární nemocnice VETCENTRUM.

Proti stresu

Na závěr

Buďte připraveni, že se může přihodit i něco nepříjemného. Stane se, že nějakou věc podceníte, souhra okolností může způsobit nechtěnou situaci. Zajistěte si telefonní číslo na veterináře, který má na Silvestra pohotovost nebo na veterinární záchrannou službu, abyste mohli vzniklou situaci rychle řešit.

Přejeme vám a vašim mazlíčkům krásné a hlavně klidné prožití oslav Silvestra a šťastný vstup do Nového roku! 

(Poslední aktualizace: 21.12.2022)