Každý se těší na Vánoce, nejen kvůli dárkům a rodinným setkáním, ale také kvůli té spoustě dobrot. Všude se line vůně cukroví, zaděláváme na vánočku, smažíme kapra, mícháme salát, zdobíme stromeček čokoládovými figurkami…
My, co máme doma pejsky nebo kočičky, anebo obojí, musíme být obzvláště opatrní, protože naši čtyřnozí přátelé jsou také mlsní a bohužel se neptají, zda si mohou nabídnout :-). Znáte to, jen vybalíte něco z lednice, už okouní u linky a koukají, co vám „nechtíc“ upadne. Tu je to nepovedené linecké kolečko, tam kousek ryby, tu špička rohlíku, který krájíte do rybí polévky. No za ten den toho může být pořádná porce, obzvlášť když máte malého pejska. A nedej bože, když si něco najde sám. Než se otočíte k troubě, už se cpe právě nakynutým těstem na vánočku, a průšvih je na světě.
Když se všem nástrahám vyhnete a přípravy na vánoční pohoštění jste se svým hafanem zdárně ustáli, přijdou návštěvy. Prosícím psím očím především nepejskaři těžko odolávají a jejich argument „vždyť jednou za rok to nevadí“, je zrádný. Vysvětlete jim, že cukrovím pejskovi skutečně nedělají dobře a raději ho odveďte.
Co pejskům škodí
Zmatek v jídelníčku
Náhlá změna ve stravovacích návycích je u psů problém už z toho důvodu, že pes je monodietní zvíře a nepotřebuje měnit chutě jako člověk. Změna poměrů tuku, sacharidů a bílkovin naopak škodí a nadměrně zatěžuje trávení, protože trávicí systém je nastavený na obvyklé složení stravy a takovou vánoční míchanici prostě neustojí. Psi pak zvrací, mají průjmy, někdy i s krví a takto podrážděné trávení je pak třeba řešit dietou nebo i ošetřením u veterináře. Pokud chcete běžné krmení o Štědrém večeru svému mazlíkovi vylepšit, dopřejte mu kvalitní psí paštiku nebo masovou konzervu. U nás vede rakouská značka DOG’S LOVE, která nabízí řadu Classic se spoustou masových variant, certifikovanou řadu BIO konzerv nebo 90% B.A.R.F. konzervy.
Lidské jídlo
Bramborový salát a smažený kapr do psí misky opravdu nepatří. Množství tuku nebo riziko zapíchnuté rybí kosti v krku opravdu za ten kousek dobroty nestojí. Pokud trváte na rybě, je vhodný např. rybí filet bez kostí. Kosti totiž tepelnou úpravou tvrdnou a mohou se zapíchnout v trávicím ústrojí. V syrové rybě rybí kůstky velká plemena psů rozkoušou, malým plemenům doporučujeme maso raději vykostit. U nás ale koupíte skvělé rybí stejčky značky Applaws přímo pro pejsky.
Čím menší, tím horší
U malých pejsků dejte obzvláště pozor, kolik dobrot při vaření nebo okolo stolu dostanou. Pro čivavu může být pár kousků cukroví opravdová kalorická bomba. I u velkých psů je ale přejedení problém a může psovi trávení značně rozhodit. Pokud neodoláte psím pohledům, připravte si vhodné pamlsky, za nás jsou to RAW RAW pamlsky vyrobené z čistého masa sušením mrazem. I tak dbejte na celkové podané množství :-)
Na co obzvlášť pozor
Kynuté těsto
V žádném případě pejskům nedávejte ještě teplé pečivo, a už vůbec ne syrové těsto. Obsahuje mouku a droždí, které v žaludku a ve střevech kvasí. Vznikají plyny a další toxické zplodiny. Syrové kynuté těsto může střevo zcela ucpat. Zvíře se nadýmá, má křeče. V těžších případech dochází i k rozvrácení metabolismu, které končí i kómatem a smrtí.
Čokoláda
Kvalitní hořká čokoláda je velice nebezpečná. Obsahuje látky theobromin a theofilin, které jsou pro psa jedovaté. Čím více kakaa, tím fatálnější následky. Tabulka kvalitní hořké čokolády může snadno zabít jezevčíka. První příznaky otravy se projevují za 6 až 12 hodin. Pes je žíznivý, má zvýšený tep, krevní tlak a teplotu, objevují se dýchací potíže, zvracení, průjem, nadměrné močení, modrají mu sliznice a nastávají poruchy hybnosti až křeče. To vše může skončit kómatem a úplným selháním srdeční a dechové činnosti. Takže pozor na sladké ozdoby na stromečku nebo čokoládové bonbóny na stole.
Rozinky a hroznové víno
Vypadá naprosto nevinně. Koho by napadlo, že hroznové víno a rozinky obsahují látky, které jsou toxické pro psí ledviny. Není jasné, které látky to přesně jsou, jejich účinek závisí na citlivosti jedince. Citlivým psům však způsobí selhání ledvin s fatálními následky už pozření několika bobulí vína či rozinek. Po několika hodinách se dostaví zvracení, bolesti břicha, průjem, někdy také žíznivost. Do 24 hodin se zastaví produkce moči v důsledku postižení ledvin. Neriskujte a hroznové víno či rozinky jako dobrotu nedávejte! Pokud váš pejsek něco takového zbaští, nečekejte, zda právě on je citlivý a jeďte k veterináři ihned!
Neobvyklé pamlsky
Chcete pejskovi nadělit něco mimořádného pod stromeček. „Když dostane tu velkou bůvolí kost, určitě se s tím zabaví a nebude nás rušit při rozbalování dárků.“ Zní to jako dobrý nápad, ale tvrdé velké pamlsky, které pes není zvyklý dostávat, může spolknout v kuse. Tahat buvolí kost zaseklou v jícnu na pohotovosti o Štědrém večeru určitě nechcete. Nám se z pamlsků, které pejsek dlouho a rád žvýká, osvědčila Himalájská tyčka. Dbejte na to, abyste vybrali správnou velikost a mějte pejska při žvýkání pod dozorem.
Jaká je pomoc
Stane se. Někdy to prostě neuhlídáte a pes se s vaším svolením nebo naopak bez vašeho dovolení přežere nebo zbaští něco nevhodného. Jako první pomoc doporučují veterináři vyvolat zvracení. K tomu je vhodný 1% peroxid vodíku aplikovaný přímo do tlamičky injekční stříkačkou (100ml na 10kg váhy psa). Máte-li ale podezření na otravu, okamžitě jeďte na veterinu.
Takže, dopřejte svým čtyřnohým parťákům na Vánoce nějakou mňamku, ale s rozumem. Vánoční svátky pak pro vás i pro něj budou plné klidu a užijete si je ve zdraví.