Snad ještě kontroverznější téma než psí oblékání! My ale víme, proč si psi mnohdy zaslouží pravé psí boty. Tak se pojďme psím botkám podívat na zoubek.
Lidé si obouvají boty už od nepaměti, a až na opravdové výjimky je nosíme všichni. Jasně, máme jemné nožky. Ale i psi mají na polštářcích tlapek kůži, i když je zesílená. Jejich tlapky cítí zimu nebo horkost rozpálených povrchů, jsou náchylné k poranění o ostré předměty a jsou citlivé na sůl na chodnících.

Proč by psi měli nosit botičky?
Důvodů je hned několik. 

boty-900-rukka-sport.png

Zdravotní využití

Při poranění tlapek nebo polštářků

Pes, který si zraní tlapku, ať už jde o řeznou ránu ostrým předmětem, stržený polštářek, utržený drápek, zapíchnutou osinu… (příčin může opravdu mnoho), potřebuje tlapku chránit. Často musí mít tlapku obvázanou, aby se hojila, takže pomocí botičky (doma postačí ponožka) chráníme obvaz na místě. Hojící se ránu potřebujeme chránit před vnějšími vlivy. Rána musí zůstat v suchu a čistotě, a v bezpečí, aby se znovu nepoškodila, když se pes jde proběhnout nebo když venku zrovna prší.

K ochraně tlapek před olizováním při hojení nebo u alergiků

Psi si poraněné tlapky rádi olizují. Nevěřte tomu, že pes si tím ránu desinfikuje, naopak! Sliny psů obsahují neuvěřitelné množství baktérii, které si do rány zanesou a ta se pak nehojí nebo ještě více zhnisá. Také dráždění vlhkem ze slin a třením jazykem dochází k poškození kůže. Taková rozlízaná noha se hojí o moc déle. Takže botičkou či ponožkou chráníme tlapku před olizováním nebo vykusováním.

Pro psy se špatnou chůzí k ochraně před poškozováním

Psi s poruchami chůze, ať už je příčinou stáří, neurologické onemocnění spojené se špatnou koordinací nebo onemocnění páteře, mají problém s odíráním pacek. Protože špatně koordinují, dochází k zakopávání nebo packy tahají za sebou či našlapují pod špatným úhlem a nožky si zraňují. Takže těmto pejskům jednoznačně doporučujeme botičky, ideální jsou takové, které mají zpevněnou špičku boty i z horní strany, aby nohu lépe chránily a také déle vydržely.

Jako protiskluzová pomůcka

Nejen psi se špatnou nebo nejistou chůzí mívají potíže s podkluzováním tlapek na podlaze. Podlaha klouže i zdravým psům, starším psům nebo bláznům, co lítají a prostě jim to ošklivě podklouzne. Takové uklouznutí nebo rozjetí nohou může vést k natažení vazu, úponu svalu nebo si pes může „hnout“ páteří. To pomáhají řešit lehké botky nebo ponožky s protiskluzovou úpravou

boty-900-zima.png

V zimě

Při namrzání sněhu v meziprstí

Kdo nemá dlouhosrsté plemeno, asi neví, co teď popisujeme. Namrzající kuličky sněhu v meziprstí se týkají psů, kterým roste jemná srst mezi prstíky a na spodní straně tlapek mezi polštářky. Namrzání závisí hlavně na typu srsti a kvalitě sněhu a dá se tomu předcházet pouze pečlivým zastřiháváním srsti tak, aby z tlapek nepřečnívala. Proč je namrzlý sníh problém? Sníh se při pohybu ve sněhu lepí na chlupy, kde namrzá a postupně se nabaluje, začne dělat kuličku, která teplem z nožek lehce taje, ale zase zamrzá a tím se z ní stane ledová kulička, která psy v meziprstí nebo zespodu tlapek dře, naráží na prsty a zraňuje je. Je to jako byste měli v botách mnoho ostrých kamínků. Kdo to u svého psa nezažil, tak neví, ale je to opravdu bolestivá a nepříjemná záležitost, kdy dojde k mnoha mikroporaněním pacek. Pro takové případy je ideální chránit nožky botami. Při větší sněhové nadílce nebo u psů s huňatými tlapkami jsou ideální vyšší boty, které zakryjí i část nohou a zabrání nabalování sněhu na srst, nebo můžete botky doplnit ochrannými návleky.

Pro pejsky, kteří mají citlivé tlapky na sůl

Solení chodníků… Pro pejskaře zimní můra, pro psí tlapky hrůza. Nejen že chemická posypová sůl kůži polštářků poškozuje, ale zároveň se chová jako každá jiná sůl a v drobných trhlinkách velmi štípe. Pokud se s pejskem nevyhnete soleným chodníkům, tlapky před procházkou hodně promastěte třeba čistou vazelínou. Velmi důležité je po procházce nechat stát psa několik minut s tlapkami ponořenými v teplé vodě a nechat sůl pořádně odmočit. Pak tlapky dobře vysušte a namažte vazelínovým krémem. Pokud má váš pejsek tlapky citlivé, trpí na praskání kůže nebo má tlapky poraněné např. od namrzlého sněhu, tlapky účinně ochráníte před posypovou solí botičkami.

K ochraně před poraněním o zledovatělé plochy

I saňoví psi mají ve své výbavě psí botičky. Zledovatělý sníh může být ostrý jako sklo a psí tlapky pěkně pořezat. Pokud se chystáte se psem v zimě na delší procházky sněhem, vybavte psa botkami. Nestojí za to nechat si zkazit zbytek pobytu na horách léčením pořezané tlapky :-)

Tady si můžete přečíst krásný článek přední české musherky Jany Henychové o tom, jak moc je důležité pečovat o psí tlapky a kolik botiček pro své psy za sezónu spotřebuje: www.huskies.cz - Péče o saňové psy

boty-900-kolo.png

V létě

Na rozpálený povrch

Rozžhavený písek u moře dokáže své. Sami víte, že na něj někdy nejde bosou nohou vůbec stoupnout. Psí tlapky to cítí stejně, takže si pláž se psem užívejte jen ráno a večer, když už písek vychladne. Další možností je pořídit psovi botičky, které tlapky ochrání nejen na písku, ale i na rozpálené dlažbě u hotelu, na asfaltu apod. Prostě na dovču raději botky :-)

Proti spálení tlapek při dlouhém běhu

Zdálo se, že není takové vedro a pes byl zvyklý u kola běhat často. Jenže 20km za kolem po asfaltové silnici, i když byl příjemný slunný letní den, bylo na tlapky toho ridgebacka trochu moc. Přišel do čekárny naší veterinární nemocnice, stál na drápkách a křičel bolestí. Měl na všech polštářcích tlapek strženou povrchovou vrstvu, protože se mu pod ní udělaly puchýře, které způsobil horký povrch a dlouhý běh po šikmém asfaltu (kopec nahoru nebo dolů). Jeho polštářky teď pokrývala živá tkáň. Kdyby majitelé věděli, jak to dopadne, a znali psí botičky, určitě by ho moc rádi a bez poznámek, že pes je pes a boty jsou hloupost, ušetřili velké bolesti a dlouhého léčení.

boty-900-profici.png

Pro profíky

Pro psí záchranáře a služební psy

Psi, kteří vyhledávají v sutinách, kde je velké riziko úrazu tlapek nebo psi pohybující se v neznámém rizikovém terénu, kde mohou být střepy a jiné ostré předměty, ocení botičky jako prevenci poranění. Botičky slouží nejen k ochraně psích tlapek, ale psovodi ozbrojených složek od nás nakupují botičky pro psy, kteří prohledávají vozidla, interiéry apod., aby psi drápky naopak nepoškodili majetek.

Pro sportující psy s velkým zatížením tlapek

Psům, kteří tlapky nadměrně zatěžují dlouhým během na tvrdém povrchu, rychlými starty či bržděním, se tlapky hodně odírají. Majitelé těchto psů, ať už dělají běh se psem, agility, bull sporty či jiné náročné aktivity, botičky velmi oceňují, protože díky ochraně tlapek mohou jejich psi intenzivně trénovat.
 

boty-900-zima2.png

Jak správně změřit tlapky

Tlapku měřte tak, že psa postavíte na papír a obkreslíte obvod tlapky i s drápky. Noha při obkreslování nesmí být nadlehčovaná, pro jistotu můžete psovi nadzvednout druhou tlapku, aby byl nucen přenést váhu těla na obkreslovanou tlapku. Pak změříte délku tlapky vč. drápků a šířku tlapky v nejširším místě. Při výběru botičky připočítejte rezervu cca 1-2mm k délce i šířce boty (ke každému rozměru jen jednou!!!) pro volný pohyb drápků a prstových polštářků dle velikosti plemene (větší packa = větší rezerva). Pokud to k nám nemáte daleko, přijeďte si vybrat psí boty i s pejskem přímo do prodejny, je to ideální!

Doporučujeme