Nevíte, zda svého pejska v zimě oblékat nebo ne? Zde je pár rad, jak k oblékání psů přistoupit.

Oblékání psů je velmi diskutované téma. Na jedné straně názorového spektra stojí majitelé, kteří své pejsky oblékají rádi a mají doma celou psí garderobu, na druhé straně stojí majitelé, kteří oblékání psů zatracují a svého psa by do nějakých hadrů nikdy nenavlíkli. Kdo má pravdu? 

Vyšlechtili jsme různá plemena psů od naháčů po extrémní chlupáče, mnoho plemen jsme vzali z jejich přirozeného prostředí a převezli do jiných teplotních pásem, ve většině případů chováme naše psy celoročně v teple domova, i když venku vládne zima… Prostě jsme psy domestikovali a měli bychom tomu přizpůsobit i péči o ně. A k ní patří i psí oblékání.

Podle čeho byste se měli rozhodovat, zda svého psa oblékat, případně kdy a do čeho?

Plemeno psa, kvalita srsti, věk a kondice

V zimním období si obléknout určitě si zaslouží:

  • psi velmi malí - toy plemena
  • psi s krátkou srstí, bez podsady nebo bez srsti - naháči a krátkosrstí psi
  • psi s nízkým množstvím podkožního tuku - chrti apod.
  • psi velcí, kteří ale zimu snášejí hůře – jižní a africká plemena
  • psi staří, nemocní nebo v rekonvalescenci
  • štěňata, která snadněji prochladnou
  • psi bez možnosti pohybu pobývající delší dobu nízké teplotě - čekající v kennelce…

Naopak oblékat nepotřebují psi velmi chlupatí, pro zimu a nepříznivé počasí šlechtění, velcí zdraví aktivní psi… pokud nejsou vystaveni extrémním podmínkám nebo na extrémně dlouhou dobu. Např. musheři oblékají v extrémním počasí saňové psy a venkovní psi, které neoblékáme, potřebují chráněné místo, kde se schovají před deštěm a větrem.

Pláštěnka RUKKA Hase

Rozdíl teplot, kterým psa vystavujeme

Psy oblékáme ve chvíli, kdy rozdíl teplot mezi domácím prostředím a venkovní teplotou, začne být psovi nepříjemný. U každého psa to bude jinak, malý nebo velmi štíhlý pes se venku rozklepe zimou už v 10°C, velký pes až při nízkých teplotách pod nulou. Psi, kteří žijí celoročně venku nebo mají v domácnosti chladné místo, nebudou čelit velkým teplotním rozdílům a oblékání potřebovat nebudou.

Povětrnostní vlivy a délka pobytu venku

Také záleží, na jak dlouho se psem do zimy či nepříznivého počasí vyrazíte, jak bude při pobytu venku aktivní… Takže pokud jdete na dlouhou procházku, kde může začít pršet, foukat nebo víte, že pes bude někde čekat neaktivní, vybavte se pláštěnkou či bundou. 

Co psům nejvíc vadí?

Není sice velká zima, ale prší a fouká. My tomu říkáme "psí počasí" a předpověď hlásí pocitovou teplotu mnohem nižší, než je ta skutečná. Ztrátu tělesného tepla způsobuje vlhko a proudění vzduchu, tedy pokud pes zmokne (zvlhne) a profoukne. Doporučujeme zabránit namočení psí srsti (mrholení, déšť, sníh rozpouštějící se do srsti…) a chránit psa před profouknutím. 

Pokud je velká zima, i když je sucho, je důležité chránit tělesné jádro psa, tedy hrudník a záda. To platí i u aktivních a velkých psů, protože ztráta tepla je oslabuje a způsobuje prochlazení.

Co doporučujeme

Proti promoknutí a profouknutí jsou ideální lehké pláštěnky. Ty kvalitní, z moderních materiálů, jsou odolné vodě i větru a zároveň jsou prodyšné.  Pláštěnka by měla zakrývat celá záda psa včetně oblasti kyčlí a ideálně také krk. Za nás jsou jedničkou pláštěnky finské značky Rukka.

Proti ztrátě tepla z tělesného jádra jsou ideální sportovní vesty, které chrání hrudník a záda psa, nebrání aktivním psům v pohybu, ale nedovolují vytvořenému teplu z těla unikat. Ideální je, pokud je vesta zároveň odolná vodě a větru. Tyto požadavky ideálně splňují Airy Vesty nebo bundy Waudog. Vyberete si až z dvanácti velikostí a mnoha barevných kombinací nebo moderních designů, které můžete kombinovat s dalšími produkty ve stejném vzoru. 

Pro pejsky, kteří potřebují v zimě chránit celá záda a oblast kyčlí, máme velký výběr zimních bund, kabátků a overalů od značky Rukka, která obléká psy pro finskou zimu! Navíc je lídrem v outdoorových materiálech pro lidi a zkušenosti z lidského odívání využívá v oblékání našich chlupáčů. Z Rukky si vybere opravdu každý. Jejich materiály které jsou velmi lehké, přizpůsobivé tělu i pohybu, některé oblečky jsou velmi výhřevné a zároveň nepromokavé, jiné fungují jako underwear (spodní vrstva) pod pláštěnku nebo mají kombinované materiály pro potřeby v různém počasí. 

Nebojte se oblékat své psy, komfort si zaslouží každý!

 

Airy Vest
Airy Vest
Airy Vest

Oblékněte se stylově!