Mají naše mazlíčky chránit před vnějšími parazity, ale když s nimi špatně zacházíme, mohou psovi nebo kočce ublížit a dokonce je ohrozit na životě. Proto se při výběru nového antiparazitika poraďte s veterinářem a "neordinujte" podle svého uvážení nebo rady známých.

Antiparazitní obojky

Antiparazitní obojek

Antiparazitní obojky obsahují účinnou látku, která se postupně uvolňuje do kůže a srsti zvířete. Blechy i klíšťata jsou usmrcena po určité době kontaktu se srstí či kůží zvířete, to znamená, že se často nestihnou ani zakousnout, proto je riziko vzniku alergické reakce a přenosu nebezpečných nemocí minimální. Obojek začne účinkovat přibližně po 24 hodinách po nasazení. Důležité je, aby byl obojek správně nasazen, mezi obojek a krk psa se vejdou dva prsty. Psa byste dva dny před aplikací a v prvních dnech po nasazení obojku neměli šamponovat. Doba účinku se liší podle výrobce. Obvykle trvá 3 - 8 měsíců. Po určité době je obvyklé, že je obojek mastný a špinavý, což výrazně snižuje účinnost obojku. V takovém případě ho omyjte v mýdlové vodě, aby se mohla účinná látka opět uvolňovat. Obojky se nepoužívají na poraněnou kůži, u kachektických a nemocných zvířat. Pozor, aby si s obojkem nehrály děti. Před plaváním a koupáním psa by se měl sundat, protože léčivá látka je škodlivá pro ryby a ostatní vodní organismy. Po manipulaci s obojkem si umyjte ruce.

výhody a nevýhody

+ dlouhá doba účinku - 3 až 8 měsíců
+ dobrý poměr cena / délka účinku
- riziko zdravotních potíží u koček a malých dětí při úzkém kontaktu s některými psími obojky
- problémy s účinností při častém namočení psa, zašpinění obojku nebo nesprávném nasazení
- riziko ztráty obojku

oblíbené produkty

Bolfo pro kočky a psy
Foresto pro psy a kočky
Scalibor pro psy

Spot-on neboli pipety

ilustrační obrázek spot-on

Oblíbená forma antiparazitik. Označují se také jako spot-on. Je to ampulka s tekutinou, která se aplikuje mezi lopatky a na hřbet zvířete. Pipetu držte kolmo vzhůru a odlomte hrot. Rozhrňte srst zvířete, hrot pipety přiložte na kůži a několikrát stiskněte tak, aby se obsah vyprázdnil přímo na kůži. Účinná látka se vstřebá a rozšíří prostřednictvím kožního mazu do kůže. Abyste nenarušili její účinek, tak psa dva dny před a týden po aplikaci nešamponujte. Dejte pozor, aby přípravek neolízalo jiné domácí zvíře. Ojediněle se může vyskytnout alergická reakce na kůži, případně silné slinění, či neurologické potíže. Pokud je alergie silná, poraďte se s veterinářem. Pipety nejsou vhodné pro koťata a štěňata mladší osmi týdnů a vážící méně než jeden kilogram. Pozor, je nutné rozlišovat pipety pro psy a kočky! Řada pipet pro psy je pro kočky smrtelně jedovatá! Pipety účinkují nejčastěji jeden měsíc (2 - 12 týdnů podle druhu pipety a parazita).

výhody a nevýhody

+ dobře účinkují i po namočení zvířete
+ bez rizika při kontaktu ošetřeného zvířete s dětmi a kočkami
+ bez rizika ztráty
- krátká doba účinku cca 1 měsíc
- horší poměr cena / délka účinku

oblíbené produkty

Advantage pro kočky a králíky
Exspot pro psy
Frontline Combo pro psy a kočky
Frontline TRI-ACT pro psy

Tablety proti klíšťatům a blechám

ilustrační obrázek

Nejnovější forma ektoparazitik na trhu!

Tablety proti blechám a klíšťatům mají několik zajímavých výhod: mají spolehlivý účinek, jednoduše se podávají, chrání celé tělo po uvedenou dobu účinku.

Účinná látka se nedostane na povrch kůže psa, takže pro děti nebo kočky žijící ve společné domácnosti nepředstavuje riziko.

Tablety bývají ochucené. Účinná látka se nevymývá, takže zvíře můžete koupat, aniž by se snížil účinek.

Nelze vyloučit riziko přenosu chorob přenášených parazity, účinek je spojen s nasátím tělních tekutin hostitele. Blechy a klíšťata umírají do několika hodin po nasátí.

 

výhody a nevýhody

+ odolnost proti vodě i koupání šampónem
+ velmi spolehlivý účinek
+ bez rizika kontaktu s dětmi a kočkami
- vyšší cena
- parazit umírá až po nasátí (8 - 12 hodin po nasátí)
- přenos chorob z nakažených klíšťat není vyloučen
- nezamezí vzniku alergické reakce na bleší kousnutí

oblíbené produkty

Bravecto - pro psy proti blechám a klíšťatům
Nexgard - pro psy proti blechám a klíšťatům
Simparica - pro psy proti blechám a klíšťatům
Trifexis - pro psy proti blechám a oblým červům
Comfortis - pro psy a kočky proti blechám

Tyto veterinární léčivé přípravky jsou dostupné pouze u veterináře.

Antiparazitní oblečky a deky

Antiparazitní šátek a obleček
Antiparazitní šátek a obleček

Převratná věc! Mají za sebou zajímavou historii. Obsahují technologii Insect Shield®, kterou jsou v zahraničí už od roku 2003 ošetřovány celé kolekce repelentních oděvů pro sportovce, turisty, myslivce, rybáře, malé děti i kojence. Skvěle účinkují i proti vším. Dnes nabízíme šátky, oblečky a cestovní deky také pro psy. Chrání je před zevními parazity zejména během pobytu v přírodě. Je skvělé, že stačí šátek či tričko psovi obléknout těsně před vycházkou a po ní mu ho opět sundáte. Ochranný účinek trvá po celou dobu nošení oblečku, nesnižuje ho ani namočení, ani sluneční záření. Běžně ho můžete prát, vydrží až 70 praní. Chrání proti klíšťatům, blechám, komárům, mravencům a ostatnímu hmyzu, funguje hned po nasazení. Jeho výhodou je, že se účinná látka nevstřebává do organismu. 
Zrovna tak jako u ostatních antiparazitik, i u triček a šátků dodržujte přesná pravidla. Nikdy je nedávejte kočkám, protože jsou pro ně toxické. 

výhody a nevýhody

+ repelentní účinek i na další hmyz (komáři, pakomáři, mouchy...)
+ použitelné na více sezón (vydrží až 70 praní)
+ odolný proti vodě
+ bez rizika kontaktu s dětmi (technologie Insect Shield®/ Insect BODYGUARD)
- nižší účinnost na lezoucí parazity (klíšťata)
- chrání jen v době nošení
- není použitelné u koček

oblíbené produkty

Insect Shield® šátky a oblečky pro psy
BODYGUARD deky a pelechy pro psy

Antiparazitní spreje a šampóny

ilustrační obrázek

Antiparazitní spreje, pudry, šampóny i pěny fungují na podobné bázi. Hubí jak dospělé ektoparazity, tak i jejich vajíčka a larvy.

Antiparazitních sprejů existuje více druhů. Některé se používají výhradně k desinfekci prostředí, jiné se aplikují přímo do srsti zvířete. Vždy přesně dodržujte návod a sprej určený pro desinfekci prostředí  nikdy neaplikujte přímo na tělo zvířete! Naším oblíbeným sprejem je Frontline sprej, který je možné aplikovat i na velice malá šťěňata a koťata od 2 dnů věku.

Šampóny se vtírají do mokré srsti, čímž se vytvoří bohatá pěna, která se nechá několik minut působit a pak se opláchne. Je dobré postup dvakrát opakovat. Nevýhodou šampónů je krátká doba ochrany před parazity - několik dní. Hodí se pro jednorázové ošetření silně napadených zvířat.

výhody a nevýhody

+ okamžitý účinek
+ použitelnost u štěňat a koťat již od dvou dnů věku (dle typu přípravku)
+ odolnost proti vodě
+ bez rizika kontaktu s dětmi a kočkami po zaschnutí
- složitější aplikace
- nevhodné pro zvířata s hustou srstí a bázlivá zvířata
- nižší spolehlivost

oblíbené produkty

Frontline sprej pro psy a kočky
Bio Kill sprej na prostředí

Rizika antiparazitik

ilustrační obrázek

Nikdy nezaměňujte přípravky pro psy a kočky! 

Kočkám nikdy nedávejte psí antiparazitika. Obsahují látky, které mohou kočky ohrozit na životě! Týká se obojků, pipet, tablet i sprejů.

Pozor u plemen s rizikem mutace MDR1 genu!

Pro psy s touto mutací jsou některé antiparazitní látky životu nebezpečné! Máte-li kolii, šeltii, borderku nebo příbuzné plemeno, potom velký pozor na výběr antiparazitik! Nechte svého psa otestovat na mutaci genu MDR1.

Dávkujte přesně podle příbalového letáku!

Nikdy nedávejte vyšší dávku. Tyto přípravky se vyrábějí podle váhy zvířete. Nikdy nekombinujte antiparazitika v průběhu účinnosti (pokud není uvedeno jinak), může dojít k předávkování. 

Vždy vybírejte odpovídající velikost obojku nebo pipetu, na které je uvedena hmotnost vašeho psa či kočky. V žádném případě nestříhejte obojek určený pro velkého psa a nedávejte odstřižek malému psovi, může se mu do těla uvolnit daleko víc účinné látky, než je pro jeho velikost vhodné. 

Pipety nedělte mezi dva nebo více psů či koček. Každému kupte takovou, která vyhovuje jeho váhové kategorii.

Pozor při ošetřování hospodářských zvířat! 

Máte doma koně, ovce, kozy, prasata…? Při aplikaci antiparazitik hospodářským zvířatům zabraňte psovi v kontaktu s podávaným antiparazitikem (někteří psi olizují zvířatům sliny s pastou, požírají medikované krmné směsi nebo bobky ošetřených zvířat…). Antiparazitika pro hospodářská zvířata nejsou určena pro psy či kočky, snadno dojde k předávkování látkou a ohrožení zdraví. Některé látky jsou pro psy i jedovaté, viz plemena s MDR1!

Kupujte u odborníků! 

Antiparazitika jsou veterinární přípravky, které podléhají kontrole státních orgánů. Mohou je prodávat pouze veterináři, lékárny a specializované prodejny s proškoleným personálem. Pokud je prodává někdo jiný, porušuje zákon nebo se nejedná o schválená antiparazitika testovaná na účinnost a vedlejší účinky.

Obojek z tržnice může být vaše nejdražší rozhodnutí!

Autor článku MVDr. Lukáš Duchek