Jak předcházet přehřátí u psů, koček a dalších domácích mazlíčků?

Počasí se vyjasnilo a nastal čas užívat si teplých slunných dní, výletů, ježdění na chatu a dalších parádních aktivit, které nechcete podnikat bez svého zvířecího mazlíčka. Prevence před hypertermií (přehřátím) je velice důležitá. Máme pro vás tipy, jak si užít léto a zábavu bez rizika.

Když je vedro člověku, tělo se začne potit, aby se ochladilo. Za to například psi to nemají vůbec jednoduché. Nemají totiž potní žlázy, a proto je jejich jediným způsobem ochlazování rychlé dýchání a jazyk. Zkuste se tak vcítit do kůže svého psa v autě, na balkóně nebo v přepravkách bez dostatečného odvětrávání navíc s jejich hustou srstí... Stačí jen pár minut a zdraví svého psa můžete ohrozit, nenávratně poškodit, nebo i hůř – přivodit mu smrt.

Máme pro vás tipy, jak přehřátí u psů předcházet. Při zrychleném dýchání, kdy se pes snaží ochladit, dochází k odpařování a ztrátě tekutin, dbejte tedy, aby měl pes neustálý přístup k chladné pitné vodě. Přepravka či taška by vždy měla mít kvalitní odvětrávání. U dlouhosrstých plemen a plemen s hustou srstí zvažte úpravu délky srsti pro parné dny. Častým a velmi zrádným důvodem k přehřátí je v horkých dnech velká fyzická aktivita. Pes se ohřívá prací svalů, zrychleně dýchá kvůli okysličení svalů, tím pádem nestíhá ochlazovat a kolaps na sebe nenechá dlouho čekat. Ani běhání do vody přehřátí nezabrání. Nechte tedy psy v horkých dnech v klidu a sportujte až navečer.

Svým chlupatým mazlíčkům můžete ale ulevit i dalšími způsoby. Víte, že existují chladící deky, vesty, hračky a další pomůcky?

Například značka HyperKewl je známá pro své chladící oblečení (vhodné pro zvířata i lidi). V jejich sortimentu najdete chladící vesty, chladící podložky, chladící vázačky na krk a další. HyperKewl poskytuje účinné a pohodlné ochlazení – jedná se o unikátní chladící tkaninu ve třech vrstvách, absorbuje, zadržuje a následně postupně uvolňuje vodu odpařováním po dobu 4 až 10 hodin. Vytváří tak stejný efekt, jako při pocení a pokožka se tedy ochlazuje okamžitě.

V naší nabídce také najdete hračky CoolPets, které se dají naplnit vodou a zamrazit. Mají část vyplněnou gelem, který zůstává dlouho chladný. Pejsek se tak při žvýkání a olizování hračky bezpečně a účinně ochlazuje.

V každém případě doporučujeme v parných dnech více sledovat své psy, abyste případné přehřátí zachytili včas. Toto jsou příznaky přehřátí: ztížené nebo velmi rychlé dýchání, suchá nebo horká sliznice pysků, suchý a horký čenich, jasně červené dásně a jazyk, dezorientace, apatie, zhoršené reakce, zrychlený srdeční tep, kolaps.

Když se zvíře přehřeje, je potřeba ho nejprve ochladit. V první řadě ho umístěte do stínu, např. chladnou dlažbu, trávu apod. Dejte psovi napít po douškách chladné vody a zajistěte proudění vzduchu (ovívat ručníkem, udělat průvan…). Ochlazování by mělo být postupné. Jeden z účinných triků, který můžete improvizovat i v terénu, je dát psovi packy do kelímků se zmrzlinou nebo s vodou s ledem. Postupně můžete namočit psovi hlavu, břicho, třísla… Jen pozor, vyvarujte se ledové vody – mohlo by dojít k šoku. Nikdy nezchlazujte prudce celého psa např. ponořením do vody. Dojde k prudké vazokonstrikci a zhoršení celého problému. Při podezření na přehřátí vždy vyhledejte / kontaktujte veterináře.

A poslední tip – nezapomínejte na tlapky! Chůze po rozpáleném povrchu také není nic příjemného. Pečujte o packy svého psa ochranným a regeneračním balzámem, nebo botičkami