Kdy začít řešit přípravek proti klíšťatům pro psa a kočku?

S prvními jarními dny většinu majitelů psů i koček přepadne ta samá myšlenka – už je čas na přípravky proti klíšťatům a dalším parazitům. V dnešní době je na trhu dostupná široká škála ochranných prostředků proti klíšťatům a parazitům. Každý antiparazitní prostředek má svá pro i proti, proto pro vás máme krátké shrnutí pro snadnější rozhodování. Jak vybrat ten správný antiparazitní obojek / pipetu / tablety nebo šampón a na co si dát při výběru pozor? V dnešním článku to vezmeme pěkně popořádku.

vet02623-foresto-velky-pes.jpg

Obojky jsou asi nejčastější forma ochrany před parazity a klíšťaty. Obojek obsahuje účinnou látku, která se postupně uvolňuje do kůže. Obojek proti klíšťatům začne působit přibližně po 24 hodinách od nasazení. Pro co nejlepší účinek je dobré dva dny před a pár dní po jeho nasazení nepoužívat šampon. Doba účinku se pohybuje mezi 3 a 8 měsíci. Dbejte na riziko zdravotních potíží u koček a malých dětí při úzkém kontaktu s některými psími obojky. Tipy na obojky pro psy a kočky – Bolfo a Foresto, obojek pouze pro psy – Scalibor

vet03706.jpg

Pipeta, známá také jako spot-on, je vodička obsahující antiparazitika, která se aplikujeme mezi lopatky a na hřbet zvířete přímo na kůži. Průměrná výdrž účinku se pohybuje mezi 2 a 12 týdny. Důležité upozornění – pipety nejsou vhodné pro koťata a štěňata mladší 8 týdnů. Dávejte si pozor, pro koho je pipeta určena, psí může být pro kočky vysoce toxická a ohrozit je na životě. Tip na pipety pro psy - Frontline TRI-ACT, pro psy a kočky - Frontline Combo.

insect-shield.jpg

Antiparazitní šátky, oblečky a deky patří mezi nejméně invazivní ochranu před klíšťaty. Fungují ihned po nasazení a účinná látka (Permethrin) se nevstřebává do organismu, proto je bezpečná i pro malá štěňata (neužívat u koček). Díky své technologii vydrží až 70 vyprání (dle četnosti praní tedy i několik let). Svým silným repelentním účinkem hmyz odpuzuje, tím významně snižuje napadení klíšťaty, bodavým hmyzem či obtěžování mouchami, mravenci…V zahraničí jsou takto ošetřovány celé kolekce oděvů pro armádu, sportovce, turisty, myslivce, rybáře, malé děti i kojence.

vle00192-111.jpg

Antiparazitní spreje, šampony a pudry se aplikují přímo na kůži a hubí parazity i larvy a vajíčka. Tyto prostředky mají však výdrž pouze několik dní a nejsou vhodné pro hustou, dlouhou srst.

Ektoparazitické tablety patří mezi relativně nové přípravky pro ochranu před klíšťaty a parazity. Mezi hlavní výhody patří spolehlivý účinek, jednoduché podání, ochrana pro celé tělo po uvedenou dobu účinku. Nelze však u nich vyloučit riziko přenosu chorob přenášených parazity (ten umírá 8 – 12 hodin po nasátí). Tyto přípravky jsou k dostání pouze u veterináře. 

Pojďme si to to shrnout - 4 pravidla pro nákup a aplikaci antiparazitik:

Nakupujte u odborníků
Antiparazitika jsou veterinární přípravky, které podléhají kontrole státních orgánů a mohou je prodávat jen veterináři, lékárny a specializované prodejny s proškoleným personálem.

Co komu patří
Nikdy nezaměňujte přípravek pro psy za přípravek pro kočky, antiparazitika pro psy mohou být pro kočky vysoce toxické a ohrozit je na životě.

Dávkování
Dávkujte vždy přesně podle příbalového letáku a antiparazitika nekombinujte – může dojít k předávkování.

Alergická reakce
Při prvním použití vždy pozorujte reakce, v případě projevu alergie vyhledejte pomoc u veterináře.

Mutace genu MDR1
Některé antiparazitní látky jsou nebezpečné pro plemena jako kolie, šeltie, border kolie a další plemena s mutací genu MDR1. Nejste si jistí? Mutaci genu zjistíte testem na veterině.