Alergie na krmivo

Máte podezření, že váš rebel trpí alergií na krmivo? V tomto článku jsme si pro vás připravili to nejdůležitější, co o alergiích na krmivo musíte vědět, jaký je rozdíl mezi alergií a intolerancí, jak se projevuje a jak postupovat, když se začnou objevovat symptomy.

Co je alergie?

Klasickou potravinovou alergii má na svědomí imunitní systém. Je imunologická hypersenzitivní reakce imunitního systému na antigeny (látky obvykle bílkovinné povahy, které provokují buňky imunitního systému k produkci protilátek) obsažené v potravě. 

Jak se projevuje alergie na krmivo?

Alergie u psů a koček je stav, který se projevuje nejčastěji nesezónní svědivou dermatitidou (zánětem kůže). Někdy mohou být projevem trávicí potíže (zvracení, průjem, záněty střev…). Potravní alergie způsobuje pouze 1% - 3% kožních případů a je až na třetím místě daleko za alergiemi na bleší kousnutí (40% - 70% alergií) nebo atopií (alergie na prach, roztoči, dýchací alergie). Trávicí obtíže se projevují pouze u 10% - 15% případů potravních alergií a jsou častější u koček než u psů.

Kdy se projevuje potravní alergie?

Nejčastěji se objevuje v období od 3. měsíce věku až do 1 roku věku. Může se ale objevit i u starších jedinců.

Jak alergie na krmivo vzniká

Mechanismus vzniku alergie není přesně znám.

V principu jde o to, že dochází k průniku vysokomolekulárních antigenů (v tomto případě nejčastěji proteinů) přes slizniční bariéru. Častý výskyt potravních alergií byl pozorován u psů po intenzivní infekci trávicího traktu, kteří mají tuto bariéru narušenou a u štěňat odchovaných na umělé výživě, u kterých se bariéra nevytvoří.

Co způsobuje potravní alergie

Potravními alergeny jsou téměř výhradně bílkoviny. 

Mezi nejčastější alergeny u psů patří kravské mléko a mléčné výrobky, hovězí maso a hovězí produkty, vepřové, kuřecí, ryby, vejce, obiloviny obsahující lepek (neboli gluten, což je bílkovina obsažená v obilovinách) a sója, u koček pak mléčné výrobky a ryby nebo aditiva (přidané látky na prodloužení trvanlivosti, barviva, zchutňovadla, změkčovadla apod.).

Potravní intolerance

Při intoleranci dochází k poškozování střeva některou ze složek potravy nebo jde o neschopnost organismu strávit určitou složku správně. Určité látky mohou poškozovat střevo, které se zanítí a dojde k narušení slizniční bariéry. Vysokomolekulární látky pak pronikají přímo do krevního řečiště. To způsobuje citlivost nebo nesnášenlivost, která se projevuje zdravotními problémy, nejčastěji kožními.

Intolerance může být způsobena také chybějícími trávicími enzymy, které štěpí určité látky v krmivu. Nerozštěpená látka pak v organismu způsobuje obtíže.

Rozdíl mezi alergií a intolerancí

Na rozdíl od alergie, kde jde o reakci imunitního systému (protilátky ze skupiny imunoglobulinů třídy E - IgE), u potravinové intolerance není zapojen imunitní systém, ale přímo trávicí ústrojí (výše zmíněná narušená slizniční bariéra nebo chybějící trávicí enzymy). Intoleranci zprostředkovávají imunoglobuliny třídy G (IgG). 

Intolerance na krmivo má téměř totožné příznaky jako potravní alergie. Klinicky, tedy co se týče projevů na pejskovi či kočce, nelze intoleranci a alergii na potraviny rozlišit. 

Diagnostika a terapie probíhá u intolerance a alergie stejně. V praxi nemá rozlišení v podstatě žádný význam, protože v obou případech je potřeba najít látku vyvolávající obtíže a eliminovat jí z potravy.

Příznaky alergie / intolerance na krmivo

U psů jsou příznaky nejčastěji kožní – svědění, zarudnutí, ztráta srsti. Často začne jako jedno ložisko, např. na uších, kdy se mnohdy mylně diagnostikuje jako oboustranný zánět vnějšího zvukovodu. Tyto ušní záněty se i po přeléčení kapkami neustále vrací. Ložisko se může objevit na břiše, kde má tendenci imitovat jiné alergie, především alergii na bleší kousnutí a atopie

Nejčastějším celotělovým projevem je celoroční svědivá dermatitida (zánět kůže), kterou může doprovázet otok kůže a kopřivka. Zvířata se následně často drbou a vykusují si postiženou kůži, čímž si způsobí rozvoj kožních potíží, jako jsou krusty, alopecie (ztráta srsti - holá místa), hyperpigmentace (ztmavnutí kůže), pyodermie (hnisavá kožní infekce) apod. 

Nejdůležitějším příznakem alergie na krmivo je svědění, které nereaguje na terapii steroidy. 

Mohou se vyskytnout i zažívací potíže (zvracení, průjem, plynatost, zánět střev). Trávicí obtíže se projevují pouze u 10% - 15% případů potravních alergií a jsou častější u koček než u psů.

Symptomy alergie u psů

Diagnostika potravinové alergie / intolerance

Diagnostika začíná vyloučením jiných možných příčin. Možné příčiny kožních problémů vám pomůže vyloučit veterinární dermatolog, protože jde o mnoho diagnóz, které jsou často velmi podobné. Pokud se nenajde jiná příčina projevů, přistupuje se k eliminační dietě. Alergologické kožní testy se ukázaly jako neprůkazné a tudíž bezcenné. Laboratoře nabízejí sérologické testy na potravní alergeny, které se provádí z odebrané krve a zjišťují přítomnost specifických IgE a IgG protilátek. Test je schopen zjistit, na které alergeny je pacient citlivý a výsledkem jsou čtyři hladiny hodnocení: Negativní, hraniční, pozitivní a vysoce pozitivní. Pozitivní a vysoce pozitivní výsledek je podnětem k zavedení eliminační diety, která potvrdí diagnostický výsledek. Proto je stejně potřeba diagnostikovat alergii/intoleranci pomocí eliminační diety a provokativních testů.

Která onemocnění se mohou projevovat podobně jako potravinová alergie

U psa je třeba vyloučit onemocnění jako je atopická dermatitida, alergie na bleší kousnutí, svrab, seboroická dermatitida (kožní onemocnění projevující se mastnou kůží a tvorbou lupů), rekurentní posttraumatická dermatitida, kopřivka, angioedém (přechodný lokalizovaný otok sliznic a kůže) z jiných příčin, kvasinkový zánět kůže, svědivý zánět vnějšího zvukovodu a svědění z jiných příčin (hormonálních, endokrinních…). 

U koček je to dermatofytóza (plíseň napadající kůži), eozinofilní komplex a psychogenní alopecie. 

Řadu z těchto problémů rozepisujeme podrobněji níže v článku. Proto si přečtěte článek až do konce, pokud máte podezření na alergii na krmivo u vašeho mazlíčka, a nejprve se ve spolupráci s veterinárním lékařem ujistěte, že netrpí jiným problémem. Pokud byly vyloučeny výše zmíněné problémy, přijde na řadu eliminační dieta, tak trochu dlouhá detektivní práce.

Co je eliminační dieta?

Eliminační dieta je vlastně striktní dieta, která se zakládá na krmení s jednou bílkovinou s bezlepkovou přílohou po dobu alespoň 6 - 8 týdnů, při kožních projevech se vyžaduje delší období (až 3 měsíce). Při eliminační dietě je opravdu důležité, abyste krmili pouze jednu bílkovinu, kterou pes nezná (zvěřina, králík, jehně, koňské, krůtí, hmyz...).

Na co si dát pozor při eliminační dietě

Pes nesmí dostat nic jiného - pamlsky z jiné bílkoviny nebo s obilovinami, vitamínové doplňky, ochucené léky (např. potažené masovým či játrovým potahem), kousky od stolu (bacha na krádeže), kosti na ohlodávání a hraní, a ideálně ani hračky obsahující nežádoucí látky. Krmivo se nesmí v daném období měnit! Také je důležité venčení je dozorem (košík, vodítko), aby nedošlo k náhodnému pozření venku. Pokud při eliminační dietě neodezní příznaky, je velmi pravděpodobné, že je problém způsoben něčím jiným.

Jak probíhá provokační test

Pokud příznaky odezní, provede se provokační test zařazením bílkoviny, při jehož dřívějším užití vznikaly potíže. Pokud má mazlíček na danou složku alergii, dojde po přidání složky k projevům během několika hodin nebo do 2 dnů (nejčastěji svědění). Poté se vrátíme k předchozí dietě, až příznaky neodezní. Pokud k reakci nedojde, můžeme testovat další složky, u kterých máme podezření na alergii a to v intervalu každých 5 dní zařazením další složky. 

Co po ukončení eliminační diety

Eliminační dieta je vhodná pouze pro diagnostiku, nikoliv jako trvalá strava. Pro trvalé krmení je třeba najít kompletní komerční hypoalergenní krmivo nebo domácí stravu, kterou je třeba vybalancovat stran vitamínů a potřebných živin. Pokud je alergie diagnostikována, je nutné trvale krmit domácího mazlíčka bez alergenu, který způsobuje potíže, nebo alespoň na 6 měsíců vyřadit alergen a následně vyzkoušet, zda nesnášenlivost neodezněla.

Eliminační dieta je účinný způsob, jak zjistit příčinu alergie u psů a koček. Do diagnostiky alergie se nepouštějte sami, doporučujeme spolupráci s veterinárním dermatologem, který celý proces (od prvního vyloučení ostatních příčin až po zhodnocení výsledků eliminační diety) povede.

V naší nabídce najdete celou řadu komerčních hypoalergenních krmiv, které je možné po nalezení alergenu využít pro trvalé krmení. Jedničkou v nabídce hmyzí krmivo YORA, které obsahuje pouze hmyzí bílkovinu, tudíž je zde malé riziko nesnášenlivosti a je možné ho použít i k eliminační dietě. Jako další hypoalergenní krmiva doporučujeme monoproteinové granule rakouské značky Dog’s Love a konzervy této značky, kde najdete dokonce speciální řadu Hypoalergenic. Tyto konzervy se vyrábí odděleně od ostatní produkce, aby konzervy neobsahovaly ani stopy jiných bílkovin.

Top hypoalergenní krmiva z naší nabídky

Ostatní alergie s kožními projevy

Protože se alergie na krmiva projevuje především skrze dermatologické potíže, má podobné příznaky jako jiné alergie s kožními příznaky a může se tak často zaměnit. Pro ty, koho téma zajímá do větší hloubky, přidáváme ještě informace k těmto alergiím.

Alergie na bleší kousnutí

Alergie na bleší kousnutí je příčinou až 40% všech dermatologických případů. V období sezóny blech (léto a podzim) se toto číslo zvyšuje až na 60 – 70%. Příčinou alergie na bleší kousnutí je přecitlivělost na bleší sliny. Vzniká mezi 3 – 7 rokem života, zcela výjimečně před 6 měsícem života. Zajímavé je, že psi, kteří jsou trvale vystaveni blešímu kousnutí, nemají alergii.

Příznaky alergie na bleší kousnutí

Po jednom kousnutí blechou dochází u alergických psů k silnému svědění kůže, které může přetrvávat 2 – 3 týdny.  Kousnutí vyvolá tvorbu kopřivkových pupenů (papul), v důsledku prosakování moku nebo krve se na povrchu pupenů tvoří krusty. Drbáním si pes způsobí druhotné kožní obtíže, jako je alopecie (okrsky s vydrbanou srstí), seborea (mastná a šupinatá kůže), hyperpigmentace, někdy pyodermie (hnisavý zánět kůže)i. Kožní změny jsou lokalizovány v oblasti nad ocasem, na vnitřních stehnech, na břiše, ve slabinách a na krku. 

Diagnostika a řešení blešího kousnutí

Na pacientovi se nemusí najít živá blecha, proto diagnostika alergie na bleší kousnutí začíná hledáním blešího trusu v srsti. Je možné testovat bleší antigen pomocí kožního testu s odečtem za 15 – 30 minut a po 24 – 48 hodinách. Řešení alergie na bleší kousnutí spočívá v úplné eliminaci blech a ochraně psa přípravky s fipronilem.

Atopie a atopická dermatitida

Vítr skoro nefouká a tak by se na první pohled mohlo zdát, že se balónky snad vůbec nepohybují. Jenom tak klidně levitují ve vzduchu. Jelikož slunce jasně září a na obloze byste od východu k západu hledali mráček marně, balónky působí jako jakási fata morgána uprostřed pouště. Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky, které se téměř nepozorovatelně pohupují ani ne moc vysoko, ani moc nízko nad zemí. Kdyby pod balónky nebyla sytě zelenkavá tráva, ale třeba suchá silnice či beton, možná by bylo vidět jejich barevné stíny - to jak přes poloprůsvitné barevné balónky prochází ostré sluneční paprsky.

Co způsobuje atopii

Nejčastějšími alergeny jsou části mrtvých roztočů (nejvíce domácí prach, až 80 % případů), epitelie (koňské, kočičí, myší, lidské), pyly stromů a rostlin a spory plísní. 

Co je atopie

Schopnost reagovat na alergeny tvorbou protilátek se nazývá atopie. To ještě není onemocnění, atopie jsou často bez klinických příznaků. Samotné onemocnění vyvolané alergeny, které vzniká u atopiků, se nazývá atopická dermatitida a projevuje se na kůži a na některých sliznicích (spojivky, horní cesty dýchací – spíše u koček než u psů). Atopie má sezónní charakter.

Jak vzniká atopická dermatitida

Aby vznikly klinické příznaky atopie, tedy samotná atopická dermatitida, musí dojít k překročení limitního prahu organismu. Každý jedinec s atopií má individuální práh citlivosti na vnější vlivy, které způsobují vznik atopické dermatitidy. Mezi tyto vlivy patří množství alergenu, spolupůsobení více alergenů, množství produkce IgE, psychický stav pacienta, přítomnost jiných onemocnění, počasí a také přítomnost jiné hypersenzitivity, např. na krmivo, na bleší kousnutí... Atopická dermatitida je závažné onemocnění.

Příznaky atopické dermatitidy

Nejčastějším příznakem je svědění, které vede ke škrábání a vykusování. Svědění se nejvíce vyskytuje na obličeji (okolí očí, pysky, brada, tváře), vnitřní straně boltců a na horní třetině zvukovodu, v podpaží, na břiše, tlapkách a v meziprstí. Často se přidá kvasinka. Výjimečně se atopická dermatitida projevuje jako rýma, bronchitida a astma (tyto projevy jsou častější u koček než u psů).

Diagnostika a léčby atopické dermatitidy

Diagnostika je zaměřena na vyloučení ektoparazitů (např. svrab), alergie na bleší kousnutí, kvasinek, přecitlivělosti na krmivo... Léčba kombinuje eliminaci alergenu, desenzibilizaci / imunoterapii, léčbu protisvědivými léky (glukokortikoidy), zvýšení příjmu nenasycených mastných kyseliny a vnější léčbu kůže (šampóny...).

Alergie na bodnutí hmyzem

Bodnutí hmyzu může způsobit silnou alergickou reakci, která se projevuje otoky, svěděním místa vpichu, zvracení a v závažnějších případech až problémy s dýcháním. Lokálními příznaky je zarudnutí oblasti vpichu, otok a vyšší teplota kůže v okolí kousnutí hmyzem. Diagnostika se provádí podle klinických příznaků a testováním na alergeny. Pokud reakce na bodnutí nastupuje rychle nebo jde o rizikové místo vpichu (do jazyka, čenichu, krku apod.), je potřeba co nejrychlejší veterinární pomoc. Lokální reakce odezní bez zásahu veterináře. Na snížení otoku použijte studený obklad (např. sáček s mraženou zeleninou obalený do utěrky).

Alergie na vnitřní parazity - škrkavky, tasemnice, gierardie, kokcidie...

Také vnitřní parazité mohou způsobit alergickou reakci, která se projevuje svěděním kůže. Léčba se provádí eliminací parazitů a léčbou symptomů, jako jsou šampóny, glukokortikoidy a pravidelné vyšetření trusu.

Alergie na toxiny stafylokoků

Pokud má pes bakteriální hypersenzitivitu, může u něj dojít k alergické reakci na toxiny stafylokoků, která se projeví jako pyodermie (zánět kůže) s intenzivním svěděním. Stafylokok se běžně vyskytuje na lidské a zvířecí kůži a obecně neškodí. Pokud dojde k podráždění nebo porušení kůže např. drbáním, stafylokok infikuje tělo. Stav se snadno léčí cílenými antibiotiky a hygienou místa zánětu. U psů, kteří trpí bakteriální hypersenzitivitou, imunitní systém obsahuje příliš mnoho protilátek, které způsobují přecitlivělost a alergickou reakci. Příznaky normální stafylokokové infekce a bakteriální přecitlivělosti jsou podobné, k rozlišení dochází, když se infekce opakuje i po úspěšné léčbě antibiotiky.

Alergie na plísně a kvasiny - např. na dermatofyt

Příznaky alergie na plísně mohou zahrnovat nadměrné škrábání, vykusování nebo olizování, které může dojít až ke ztrátě srsti a vzniku vředů. V případě výskytu těchto příznaků, navštivte veterináře. Alergie na plísně lze léčit léky, které snižují reakci imunitního systému.

Hormonální alergie

Hormonální alergie je častější u fen s poruchami pohlavního cyklu a s dispozicemi k pseudograviditě neboli falešné březosti. Až 90% případů hormonální alergie jsou feny.

Kopřivka a angloedém

Kopřivka a angioedém jsou dva typy alergických reakcí, které mohou mít imunologické i neimunologické příčiny. Mezi imunologické příčiny patří přecitlivělost na léky, na biopreparáty, na krmivo, toxiny endoparazitů, bodavý hmyz atd. Neimunologické příčiny mohou být vnitřní onemocnění, psychogenní faktory, genetické abnormality, chemikálie, fyzické příčiny (chlad, teplo, slunce, tlak, voda, vibrace atd.).