Také se zajímáte o trendy v krmení domácích mazlíčků? V tomto článku se dozvíte, proč hmyzí krmivo není jen novým trendem, ale doslova volbou budoucnosti! YORA je čistě hmyzí krmivo, které nabízí celou řadu výhod.

Od počátků prvních granulovaných krmiv byla trendů v krmivech celá řada. Vesměs je jejich cílem zlepšit zdraví našich mazlíčků, ať už jde o bezobilné receptury, krmivo lisované za studena, znovu moderní domácí vaření nebo návrat k syrové stravě. Jiné trendy jsou čistě komerční, jako nabídka krmiv podle konkrétních plemen. Někteří výrobci jdou cestou hypoalergenních surovin a monoproteinových složení pro alergiky. Část z nich hledí na ekologii a hledají plně recyklovatelné obaly. Tyto trendy však neřeší jeden ze zásadních problémů krmiv, a tím je vysoká spotřeba masa na jejich výrobu.

K produkci živočišných bílkovin, které domácí mazlíčci nepochybně potřebují, je potřeba enormní množství energie, půdy a vody a zároveň produkuje velké množství skleníkových plynů. Pro představu, dle odborné studie Environmentální dopady potravy domácích psů a koček z Kalifornské univerzity v Los Angeles se v USA psi a kočky (cca 163 milionů zvířat), dohromady podílí na 30 % z celonárodní spotřeby masa. Ze studie také vyplývá, že tato produkce odpovídá asi 64 milionům tun CO2, to je jako 13 milionů celoročně po silnicích čmoudících automobilů.

Naopak výroba hmyzí bílkoviny, která je stejně výživná jako maso, je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. My vám v tomto článku představíme zázračné hmyzí krmivo YORA, které je skvělou alternativou ke krmivům z masa.

Ukázka sortimentu značky YORA

Jak vzniká krmivo YORA

Samotná myšlenka jíst hmyz může znít zvláštně, i když do nabídky lidských pochoutek už hmyz také proniká. YORA při výrobě krmiv využívá larvy mouchy černé (Hermetia illucens), které vypadají trochu jako mohutní mouční červi. YORA je vybrala kvůli jejich komplexnímu složení. Larvy obsahují všechny esenciální aminokyseliny, důležité minerály, zdravé tuky a další velmi důležité a zdraví prospěšné látky (Omega 6, kyselina laurová, chitin...). Výsledné krmivo nevypadá jako hrst sušených moučných červů, ale jako zcela běžné krmivo.

Ukázka látek, které obsahuje krmivo YORA

YORA je zdravý zdroj bílkovin

Máte strach z hormonů, antibiotik a nekvalitních částí masa v krmivu pro mazlíčky? S krmivem YORA se bát nemusíte.

Bez hormonů

Krmivo YORA se vyrábí bez použití hormonů, protože larvy rostou přirozeně velmi rychle. Z pouhé čajové lžičky vajíček mouchy černého vojáka vyroste za pouhých 14 dní bez použití růstových hormonů 100 kg kvalitního proteinu. Pro většinu masné produkce se používají růstové hormony, aby zvířata vyrostla za kratší dobu a měla více masa.

Bez antibiotik

Larvy netrpí chorobami, takže nejsou ošetřovány antibiotiky. Používání antibiotik je v běžném masném průmyslu standardem, pokud nekupujete bio maso.

Žádné horší části

Hmyzí larvy se nedělí na horší a lepší kousky masa. Do výroby jdou vždy celé larvy, což znamená konstantní kvalitu vašeho krmiva. Naopak u jiných zdrojů masa může být kvalita velmi rozdílná. Především u levnějších výrobců se pro výrobu krmiv pro psy a kočky využívají části zvířat, které jsou nepoužitelné pro lidskou spotřebu, v podstatě jateční a kafilerní odpad.

Růstové hormony a antibiotika se pak mohou vyskytovat i v krmivu vašich mazlíčků, kteří je pak nevědomky dostávají v pravidelných dávkách. YORA vám z principu zajistí stoprocentně přírodní zdroj vždy stejně kvalitních bílkovin bez látek, kterými své mazlíčky krmit nechcete.

Skvělá stravitelnost

Navíc jsou larvy extrémně jemné pro žaludek vašeho mazlíčka. Jsou dokonce lépe stravitelné než bílé kuřecí maso, což znamená jednak nezatížené trávení a zároveň vysokou vstřebatelnost živin.

Ukázka paštiky YORA

YORA je ekologický zázrak

Na začátek si vyjmenujeme ekologické výhody hmyzího krmiva. Níže se podívejte na graf porovnání různých zdrojů bílkovin.

Hmyz je:

  • udržitelným zdrojem bílkovin
  • produkuje zlomek skleníkových plynů
  • spotřebuje zlomek vody
  • zabírá minimum půdy potřebné k chovu a vlastně žádnou k pěstovaní potravy
  • živí se zbytky potravin, které zároveň kompostuje
  • spotřebuje mnohem méně energie pro svůj růst
  • roste rychle a zdravě

Udržitelnost

Larvy, které slouží jako zdroj pro krmivo YORA, jsou pěstované na high-tech vertikální farmě v Holandsku. Vertikální farmy díky své struktuře značně šetří místo. Jak jsme již mínili, z čajové lžičky vajíček mouchy černého vojáka vyroste za 14 dní cca 100 kg kvalitního hmyzího proteinu. Produkce takového proteinu je velmi rychlá, efektivní a získává (rozumějte „rozmnožuje“) se velmi snadno ve srovnání např. s hovězím.

Skleníkové plyny

Neporovnávejme jen s hovězí výrobou, protože všichni víme, jak jsou na tom velkochovy krav s produkcí CO2. Hmyzí farma produkuje o 88 % méně skleníkových plynů než chov kuřat! Představte si ten rozdíl oproti chovu skotu! Tam je rozdíl 1.500 : 60. Dokonce i vůči sóje je produkce skleníkových plynů u hmyzu na třetině! Studie o produkci masa od Institutu pro zemědělství a obchodní politiku ukázala, že masný a mléčný průmysl jsou na cestě překonat ropný průmysl v produkci skleníkových plynů, proto je důležité snižovat emise.

Spotřeba vody

Chov larev není náročný na spotřebu vody. Zatímco chov krav spotřebuje 1.120.000 litrů vody na vyprodukování 10kg bílkoviny, hmyz spotřebuje pouhých 54.000 litrů vody, což je až o 95 % méně!

Náročnost na zdroje potravy, energie, půdu

Larvy jsou krmeny odpadní organickou hmotou, která by za normálních okolností nebyla dále využita. Jako vedlejší produkt vytváří tento malý zázrak hnojivo, které pomáhá v zemědělství. Chov krav nebo kuřat naopak potřebuje množství krmiva, které se pro ně musí vypěstovat. Tím roste nejen množství potravy, kterou musí zemědělství vyprodukovat, ale také množství půdy, kterou přeměňujeme na zemědělskou. Celý proces vyprodukovat bílkovinu se sává zdlouhavým, zatěžujícím celý ekosystém planety a energeticky velmi náročným.

Produkce hmyzího proteinu je šetrnější k přírodě než produkce sójového proteinu. 

Poměr náročnosti na energie

Ekologické balení YORA

YORA dbá také na to, aby byl i obal co nejekologičtější. Obaly granulí jsou navrženy tak, že se za podmínek biologického rozkladu snadno rozpadají. Pytle jsou potištěny inkoustem na vodní bázi, aby se minimalizovala kontaminace okolí.

Proč jsme mezi hmyzími krmivy vybrali značku YORA

YORA je lídrem ve výrobě hmyzích krmiv, protože má již několikaleté zkušenosti. Společnost YORA vyzkoušela 29 různých receptur, aby vytvořila dokonalou kombinaci jednotlivých ingrediencí.

YORA není krmivo s přidaným hmyzem, YORA má jen čistě hmyzí, vyvážené a prověřené receptury a je sestavena tak, aby dala vašemu mazlíčkovi vše, co potřebuje. Jak již bylo zmíněno, larvy mouchy černé (Black Soldier Fly), ze kterých se krmivo vyrábí, byly vybrány kvůli jejich komplexnosti. Jsou bohaté na aminokyseliny, minerály a další látky, které udrží vašeho mazlíčka ve skvělé kondici!

Komplexní nabídka YORA

YORA také nabízí kromě suchého krmení (granulí) pro psy také mokré krmivo v tetrapacku, pamlsky, proteinovou tyčinku a dentální tyčky. Díky šíři nabídky značky YORA tak můžete plnohodnotně krmit a odměňovat čistě hmyzími produkty bez kompromisů.

Vysoký obsah hmyzu

Krmiva YORA mají nejvyšší obsah hmyzího proteinu na trhu. V psích krmivech je 40 % hmyzu (mletý hmyz – moučka 26,5 %, celé granulované larvy 8,3 %, hmyzí olej 5,5 %), a u koček je to dokonce 62,5% hmyzu (hmyzí moučka 40 %, čerstvě připravený hmyz 19,5 %, hmyzí olej 3 %). Jiní výrobci mají obsah hmyzu v řádu 10 % - 30 %.

Hypoalergenní bílkovina

Většinu alergií u psů vyvolávají různé živočišné bílkoviny a lepek. Hmyzí protein je novým zdrojem bílkovin, což znamená, že je téměř nepravděpodobné, že na něj budou psi citliví. YORA je monoproteinová, takže v jejím složení nenajdete např. drůbeží/kachní/živočišný tuk, který používají ostatní výrobci. Možná namítnete, že YORA obsahuje oves. Pak jste asi nevěděli, že oves je přirozeně bezlepkový. YORA může obsahovat stopové množství lepku, které nemá na alergii vliv. Takže i pro psy s alergií na lepek je YORA vhodná. YORA je tedy skvělá pro alergické psy a také pro eliminační dietu, pokud hledáte alergen.

Antioxidační efekt hmyzího proteinu

Studie také ukázaly, že hmyzí protein na rozdíl od hovězího a kuřecího disponuje antioxidačními vlastnostmi. Ty potlačují nemoci související se záněty jako jsou artritida a zánětlivé onemocnění střev. To je zejména důležité pro štěňata. 

Zdroj Omega 3 a 6

Při výrobě jsou používány nejen larvy, ale také kombinace hmyzího oleje, která je tak trochu jako lososový olej. Disponuje vysokým obsahem omega 3 a omega 6, které jsou životně důležité pro optimální zdraví mozku a očí. Přispívá ke zdravé a lesklé srsti a pevným drápkům. Omega nenasycené mastné kyseliny mají chondroprotektivní efekt, dle našich odborníků z Vetcentra dokonce vyšší než chondroitin a glukosamin.

Ingredience pro zdraví

Krmivo YORA obsahuje také pivovarské kvasnice a čekanku pro jejich probiotický účinek, mořské řasy, lněné semínko, rajčatový protlak, červenou řepu, sušenou dýni, mrkev a petržel, ale také glukosamin a chondroitin. Brambory a oves jsou zde jako pomalý zdroj energie, která je uvolňována v průběhu dne.

Společnosti YORA tedy nejde pouze o životní prostředí, ale také o pevné zdraví vašich mazlíčků. Její produkty obsahují vše, co od krmiva chceme, a navíc je jejich výroba mnohem šetrnější k přírodě.

Přechod na krmivo YORA a dávkování

Dávkování je pro každého psa a kočku individuální, doporučujeme přejít na hmyzí krmivo postupně. Zde si představíme dávkování jednotlivých produktů YORA, a jakým způsobem postupovat při nahrazování původního krmiva.

Přechod na Yora krmivo

Při přechodu na krmivo YORA nahrazujte původní krmivo postupně. Začněte náhradou 25% krmné dávky, pak postupně nahrazujte 1/8 dávky každý další den, až bude pes po 7 dnech krmen jen granulemi YORA.

Dávka je individuální

Znovu opakujeme, že každý pes je jiný, dávkování se proto liší v závislosti na jeho velikosti, věku, kondici a aktivitě. Nebojte se dávku upravit tak, aby byl váš pes v dobré kondici a zároveň měl potřebnou energii. Obzvláště u suchých krmiv dbejte na dostatečný přísun čisté pitné vody. Konkrétní dávkování najdete na obalu YORA.

Dávkování pro úpravu hmotnosti

Je potřeba zhubnout? Pokud váš pes trpí nadváhou, snižte dávkování o 10 % a sníženou dávku udržujte, dokud váš mazlíček nedosáhne zdravé hmotnosti.

Potřebujete, aby váš pes naopak přibral? Pokud je váš pes příliš hubený, zvyšte jeho denní příjem potravy o 10 %, v tom pokračujte, dokud nedosáhne správné hmotnosti.

Zde je obrázek velikostí jednotlivých granulí pro psy. Granule All Breeds má na výšku trojúhelníčku velikost cca 13 mm a tloušťku 6 mm.

Ukázka velikostí jednotlivých granulí YORA

Nabídka produktů YORA

YORA nabízí kromě granulí pro psy, kde si vyberete z receptur Puppy, Small Breeds, All Breeds, Large Breeds a Senior, také další produkty z čistě hmyzí receptury pro možnost krmit a odměňovat vaše pejsky bez kompromisů.

YORA Dog Tetrapack paštika z hmyzu s mrkví

Paštika YORA obsahuje přírodní hmyzí protein z čerstvě připravovaného hmyzu, brambory, které mají nízký glykemický index pro pomalé uvolňování energie a zajišťují dobrou funkci střev, mrkev, která je bohatá na vlákninu a vitamín A. Prebiotika ve formě čekanky a kvasnic podporují celý trávicí systém, zajišťují zdravou stolici a skvěle podporují imunitu a vstřebatelnost všech živin do organismu.

YORA Dog pamlsky Rewards proteinové

Lahodné ručně pečené sušenky z hmyzu jsou skvělou odměnou. Pamlsky YORA z hmyzího proteinu jsou jedinečné z mnoha důvodů. Hmyzí moučka jemně zapečená s ovsem, cizrnovou moukou, mrkví a jablkem. YORA tak vytváří krásné sušenky ve tvaru kostičky.

YORA Dog pamlsky Dreamers zklidňující

Různě veliké sušenky ve tvaru měsíčků a hvězdiček pro zklidnění. Hmyzí moučka s ovsem, cizrnovou moukou a doplněná heřmánkem, kořenem kozlíku lékařského a meduňkou tvoří pamlsky, které zklidňují úzkostné psy. Složení pamlsků YORA Dreamers pomáhá psům také relaxovat před spaním nebo v situacích, kdy se cítí nervózní.

YORA Dog proteinová tyčinka

Proteinová tyčinka od YORA je skvělá na posilnění při tréninku nebo na výletě. Tento jedinečný pamlsek je nabitý bílkovinami, proto doporučujeme při vysoké aktivitě maximálně 1 tyčinku na den podávat postupně během dne. Při běžném režimu maximálně 1/4 tyčinky na den.

YORA Dog dentální tyčinky

Plak na zubech a špatný dech? YORA dentální tyčinka z hmyzu zredukuje tyhle nepříjemné vlastnosti, které trápí většinu psů.

Jedinečná mřížková struktura a přírodní aktivní složky redukují zubní plak a tvorbu zubního kamene. Jsou plné přírodně dostupným vápníkem pro silné zuby, jablky a mátou pro svěží dech a spoustou zdravého hmyzího proteinu.

YORA pro kočky

YORA myslí i na naše kočičí miláčky. V tuto chvíli pro ně vyrábí suché granulky ve variantě Adult pro dospělé kočky a Kitten pro koťata. Receptura pro naše kočičí milovníky hmyzu obsahuje 62,5% hmyzu a kočkám velice chutná. YORA je ideální i pro kočky s alergiemi na bílkoviny obsažné v běžných krmivech. Samozřejmě své kočky můžete krmit krmivem YORA, i když na žádnou alergii netrpí, budete tak přispívat k ochraně naší planety.

Kočky, které jedí granule YORA pro kočky

Věříme, že vás krmiva YORA nadchla stejně jako nás a objednali jste pro svého mazlíčka granule YORA nebo některý z pamlsků.
Pro nás není YORA jen nový trend, ale především volba budoucnosti. Najeďte s námi na rebelskou vlnu #krmimhmyzem a přejděte na nejekologičtější, udržitelné, kvalitní a nejméně alergenizující krmivo pro naše psy a kočky. Děkujeme!
Stránky výrobce
Instagram YORA_CZ
Facebook Yora.cz
Poslední aktualizace: 1.3.2023

Kočka vedle balení granulí pro kočky YORA